alexa verify
Genel / 26.04.2019 19:32

UEDAŞ Ar-Ge, elektrik kaçaklarına engel oluyor

UEDAŞ Ar-Ge uzmanı Erol Yumuk, ICSG İstanbul 2019 / 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'nda kaçak elektrik kullanımına engel olmak için geliştirilen 2 farklı ürünü OGÜNhaber ekibine tanıttı.

Enerji Dünyası’nın sponsorluğunu ütslendiği ICSG İstanbul 2019 / 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'nda Bursa Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. bünyesinde var olan araştırma ve geliştirme bölüm uzmanı Erol Yumuk, geliştirdiği 2 farklı jammer ve ‘Çekirge’ cihazlarını OGÜNhaber’e tanıttı.

Elektrik kaçaklarında uzaktan kontrole engel

Firmaların ve fabrikaların elektrik kaçak kullandığı ve bu elektriğin ücretlerinin çok fazla olduğu herkesçe bilinmekte. Kaçak elektrik kullanan firmalar denetim olduğu zaman bir kumanda düzeneği ile kullandıkları kaçak elektriği pasif konumuna getirerek baskında kaçağın anlaşılmasını engelliyor. İşte bu noktada Ar-Ge uzmanı Erol Yumuk’un tasarladığı jammerlar devreye giriyor.

Personel baskın yapacak olduğu yere girmeden jammerı çalıştırmakta, bir kumanda düzeneği varsa eğer iş yeri sahibi kendi kumandasına bassa dahi işlevsiz olacağından kaçak düzeneğini normal hale çevirememekte ve personel kaçağı anında fark edip tespit edebilmektedir. 

Bu sayede tespit edilen toplam 6 adet kumandalı kaçak elektrik kullanımına kesilen cezaların toplamı 700 Bin TL.

2 farklı şekilde geliştirilen jammerların birisi cepte taşınırken diğeri ise personel aracına monte edilerek kullanılıyor.

Kaçak elektrikleri ‘Çekirge’ saptıyor!

UEDAŞ’ın Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen bir diğer cihaz ise ‘Çekirge’. Bu cihaz kaçak elektrik kullanıldığından şüphelenilen aboneliklerde sayaç öncesi noktalara montajı yapılan cihaz, kendi kayıtlarıyla müşterinin sayacı veya geçmişteki aylık tüketimleri karşılaştırıyor.

İki cihaz sayesinde bugüne kadar 3 Milyon TL’yi aşan elektrik kaçağını tespit ederek ceza yazdıklarını ileten Ar-Ge Uzmanı Erol Yumuk, ‘Çekirge isimli cihaz kaçak elektrik tespit cihazıdır. Bu cihaz sayesinde doğrudan veya dolaylı yoldan çekirge cihazı sayesinde 28 adet kaçak tespit edilmiş ve toplamda 2 milyon 400 Bin TL’lik ceza yazılmıştır. Jammer sayesinde 6 adet kumandalı kaçak tespit edilmiştir. Toplamda 700 Bin TL’lik ceza yazılmıştır.’ dedi.

UEDAŞ tarafından imal edilen cihazlar ülke genelinde bulunan diğer elektrik dağıtım şirketlerine de verilmekte.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.