alexa verify
Magazin / 01.02.2018 16:25

Unutmadık büyük usta

Müzik dünyasının unutulmaz ismi Barış Manço aramızdan ayrılalı 19 sene oldu.

Usta sanatçı Barış Manço 19 sene önce bugün aramızdan ayrıldı.

Söz yazarı, şarkıcı ve çektiği programlar ile bize dünyayı gezdiren Barış Manço 2 Ocak 1943 yılında dünyaya gözlerini açtı. Taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan sanatçı geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmıştı.

Barış Manço kimdir ?

Barış Manço, 2 Ocak 1943'te İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Hakkı Manço, annesi ise Rikkat Uyanık'tır. Ailesi savaş yıllarında doğan oğullarına Barış ismini vermişti. Öğrenimine Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı ve Galatasaray Lisesi'nde devam etti. Buradaki eğitimi sırasında müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço, okuldaki arkadaşlarıyla 'Kafadarlar' adlı bir grup kurdu. 4 Mayıs 1959'da babasını kaybetmesi üzerine Galatasaray Lisesi'nden ayrıldı ve Şişli Terakki Lisesi'ne gitti.

Liseden mezun olduktan sonra Belçika'ya giderek Belçika Kraliyet Akademisi'ne kaydoldu. Burada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanışma fırsatı buldu. 'Les Mistigris' adlı bir grupta yer alarak Fransa, Belçika, Almanya, İsveç ve Çekoslovakya'da konserler verdi. 1964 yılında Fransızca dört parçadan oluşan EP çıkardı. 1969 yılında Belçika Kraliyet Akademisi'nden birincilikle mezun oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra 'Kaygısızlar' grubunda yer aldı. Çıkardığı 45'liklerden 'Ağlama Değmez Hayat'la altın plak ödülünü kazandı. Bir süre sonra Kaygısızlar grubudan ayrıldı ve Fransa'da yeni bir grup kurdu.

1970 yılında Moğollar ile birlikte 'MançoMongol' isimli yeni bir grup kurdu. Fakat bu yeni grup uzun ömürlü olamadı. 'Dağlar Dağlar' plağı ile Platin Plak Ödülü'nü kazandı. 1972 yılında 'Kurtalan Ekspres' adlı grubu kurdu ve bu grupla birçok konser verdi. 1978 yılında Lale Manço ile evlendi.

1983 yılında 'Kazma' isimli şarkısıyla katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması'nda ön elemede elendi. 1994 yılındaki yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı adayı oldu, fakat rahasızlanmasından ötürü adaylıktan çekildi.

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden biri olan Barış Manço, 1 Şubat 1999 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.