alexa verify
Magazin / 03.04.2018 14:25

Usta müzisyen Kayahan'ı rahmetle anıyoruz

Usta müzik adamı Kayahan aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu, 3 Nisan 2015'de hayata gözlerini yuman usta müzisyen geride milyonlarca gözü yaşlı hayran ve dillere pelesenk olan şarkı bıraktı.

Yolu sevgiden geçen herkesin hayatında önemli bir yere sahip olan usta müzik adamı yakalandığı yumuşak doku kanseriyle uzun süre mücadele etmişti.

29 Mart 1949 İzmir doğumlu Türk pop müziği şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu ve  geride milyonlarca gözü yaşlı hayranla yılların eskitemeyeceği besteler bıraktı. 

1991 yılında çıkarttığı 'Yemin Ettim' albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, 2 kere kanser tedavisi görerek sağlığına kavuşmuştu. Ancak hastalık tekerrür etti ve 2013 yılında yumuşak doku kanserine yakalarak kemoterapi görmeye başladı. En son 2015 yılında Beşiktaş Belediyesi’nin, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle düzenlediği konserde sahne almıştı. Daha sonra durumu kötüleşti ve 23 Mart’ta hastaneye kaldırıldı ve 3 Nisan 2015 günü, kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu.

Kayahan kimdir?

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde Albay Süleyman Açar ile Firuzan Hanım’ın oğlu olarak İzmir’de doğmuştur. Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı.Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçirdi. Daha sonra İstanbul'a yerleşti. Kızının eğitiminden dolayı İstanbul'da Uzun süre yaşadı ama asıl oturduğu yer, bütün cadde ve sokakların isimleri Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gömeç’teki İnta sevgi Köyüdür. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

Önceleri Kayahan'ın adı Nilüfer'e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer'in yorumladığı "Geceler", "Kar Taneleri", "Esmer Günler" gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

1991 tarihli "Yemin Ettim" Kayahan'ın çok konuşulan ilk albümüydü. 1993 yılında "Son Şarkılarım" adını verdiği başka bir çalışmasında söz ve müziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı. "Sarı Şekerim", "Vazgeçmem", "Aman" gibi herkes tarafından beğenilen parçaların bulunduğu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı. 1990 yılında ilk kez kanser teşhisi kondu. Tedavi gördü. Yumuşak doku kanseri tedavisi görmeye devam etti.

Kayahan, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Beşiktaş Meydanı’nda; telif hakları yüzünden 15 yıldır dargın olduğu Nilüfer bir araya gelerek barıştı.

Kayahan, yumuşak doku kanseri nedeniyle 3 Nisan 2015 tarihinde vefat etti.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.