• Röportaj

Bir Tebessümle Dünya değişir!

Yolunuz düşmese bile bir fırsatını bulup ‘Tebessüm Kahvesi’ne uğramalı bu güzelliklere şahit olmalısınız...
Bir Tebessümle Dünya değişir!
Röportaj / Semiha Kozlucalı; Yoğun iş hayatı, stres, trafik ve dünya genelinde yaşanan afetler derken, hayata kısa bir mola vermek istediğim anda karşıma çıkan “Tebessüm Kahvesi” gülen gözlerle, sıcacık kalpleriyle açtıkları kapıyla aradığım huzuru bulmamı sağladı.

Üsküdar Altunizade de Osmanlı Devletinin Nazırlarının kullanımı için inşa edilen 300 yıllık tarihi olan Burhan Felek köşkü bahçesinde 21 Mart Down Sendromlular gününde hayat bulan, Üsküdar Belediyesinin tüm dünyada ses getiren  sosyal sorumluluk projesi “Tebessüm Kahvesi” +1 farkıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Öncelikle beklentimin çok üzerinde bir mekanla karşılaştığımı itiraf etmeliyim. Cıvıl cıvıl renkli masaların olduğu, taze çay ve kahve kokusuyla, yeşillikler içinde ve en önemlisi 10 down sendromlu personelin garsonluk yaptığı Tebessüm Kahvesi ayakta alkışlanması gereken ve İstanbul için gurur verici bir proje. Bu sosyal sorumluluk projesinin en güzel tarafı ise 2. Yılı dolmak üzere olmasına rağmen ilk günkü heyecanının devam etmesi, Üsküdar belediyesinin arkasında durup sahiplenmesi.

İyi ki Üsküdar Belediyesi var, iyi ki Tebessüm Kahvesi var dememek mümkün değil. 

İş hayatına atılarak, garsonluk mesleğini icra eden down sendromlu bireyler, sigortalı ve maaşlı olarak çalışıp hayata tutunurken aynı zamanda eğitim almaya devam ediyor. İçlerinden bazıları ise farklı işletmelerden aldıkları teklifler doğrultusunda iş hayatlarına devam ederken yerlerine yeni down sendromlu personeller alınıyor.

​Tebessüm Kahvesine dair her şey gerçekleştirdiğimiz, röportajımızda bulunmaktadır.Hayallerinden, hedeflerinden bahseden down sendromlu bireylerden etkilenmemek, hayran olmamak mümkün değil. İçlerinden bir tanesi askerlik yapmak en büyük hayalimdi ve Ankara’da bu hayalimi gerçekleştirdim, 1 gün askerlik yaptım ‘Albay’ oldum, vatanımı korudum dediğinde bu sosyal sorumluluk projesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Başka bir arkadaşımız ise; Arka Sokaklar ekibini, Kutsi, Keremcem, Murat Boz ve Özcan Denizi görmek en büyük hayali olduğunu söyledi. Kim bilir belki bu hayalinin gerçekleşmesine biz vesile oluruz...

Ogünhaber ailesi olarak Üsküdar Belediyesini hayata geçirdiği ve sıkı sıkı sahiplendiği sosyal sorumluluk projeleri için tebrik eder, bir anne şefkatiyle down sendromlu bireylere eğitim veren, tüm samimiyetiyle bizlere Tebessüm Kahvesini anlatan sevgili Şermin Çoban’a ve hepsi birbirinden yetenekli Tebessüm Kahvesi personellerine başarılarının devamını dileriz...

Yolunuz düşmese bile bir fırsatını bulup ‘Tebessüm Kahvesi’ne uğramalı bu güzelliklere şahit olmalısınız...

İyi ki Tebessüm Kahvesi var...
Yorum Yazın