• Röportaj

Erkan Yılmaz ile siyasete dair..

Milletvekili seçimleri için Hatay'dan Ak Parti Milletvekili aday adayı olan Sn. Erkan Yılmaz'a neden uzun yıllar hizmet verdiği Ankara değil de Hatay'dan aday olduğunu sorduk.
Erkan Yılmaz ile siyasete dair..
CRA - Öncelikle Ogün Gazetesi olarak başarılı bir adaylık süreci geçirmenizi diliyor, keyifli sohbetimize başlıyoruz..

Sayın Erkan Yılmaz, bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdum, ordaki orta kademe eğitimi tamamladıktan sonra Ankara’ya üniversiteye geldim. Üniversite sürecinde siyasetin içinde Gençlik Kolları faaliyetleriyle de aktif olarak bulundum. Kaldı ki siyasete aşinalığımız çocukluğumuzdan beri süregelen bir durumdur. Üniversite sonrası bürokrasinin çeşitli kademelerinde yer aldım. Ailemin Hatay’da olması nedeniyle “sılai rahim” duygusuyla sürekli memleketimle irtibat halinde kaldım.  Halen de, Allah’ın verdiği ömürle Ankara-Hatay ilintili şekilde yaşamı idame ettiriyoruz

Erkan Bey Ankara da uzun yıllar bürokrasi alanında hizmetlerinizi biliyoruz. Ankara’yı bırakıp, Hatay’dan Milletvekili aday adayı olma kararınızı nasıl açıklayabilirsiniz?

Ben Hatay’lıyım, orası benim doğduğum yerler, orası benim genetiğimi oluşturan topraklar. 1980 ve 90’lı yıllarda iletişim, ulaşım günümüzdeki gibi çok yaygın ve kolay da değildi ve bu boyutuyla da memleketim genelde kamusal hizmetlerden biraz da uzak kaldı, gereği kadar göz önünde bulunamadı. Ak Parti iktidarlarıyla Hatay’ın makus kaderi değişmeye başladı. Bu başlayan pozitif süreci sürdürmek ve Hatay’ın sahip olduğu zenginliklerle daha ileriye götürmek bizim görevimiz, vazifemiz ve Hatay’a borcumuzdur. Hatay tercihindeki tüm amaç ve gayemin özeti budur…

Hatay’dan adaysınız. Eğer milletvekili olursanız ilk yapacağınız iş ve çalışmalar nelerdir?

Çok farklı ve zengin bir toplumsal yapıya sahip olan bu topraklarda süregelen ve hemen her zaman örnek gösterilen  “hoşgörü ve birlikte yaşam” örnekliğini sürdürmek için çalışacağız. Hatayın tarihsel, toplumsal ve kültürel zenginlik ve kazanımlarını öne çıkartmaya devam edeceğiz. 12 yıldır ülkemizde çok büyük  gelişim ve büyümeye imza atıldı, ama Hatay’ın bu gelişim ve büyümeden hak ettiği payı alamadığını düşünüyorum. Bu yüzden de Hatay’ın bakir imkanlarını harekete geçirip, Hatay’lıları bu gelişim ve büyüme içinde aktif hale getirmeye çalışacağız. Ve inanıyorum ki çok yakın zamanda, bizlerin de ciddi katkılarıyla ve de Ak Parti iktidarının katacağı sinerji ile Hatay da hak ettiği yer, konum ve rolde olacaktır. Çünkü Hatay bir devlet bakiyesidir. Hatay ülkemizin güney ucu olarak nevi şahsına münhasır bir özellik arzetmektedir. Hatay’a has tüm bu farklı ve özel özellikleri öne çıkartıp çok farklı plan ve projelerle bu bölgeyi çok daha önemli ve verimli hale getireceğiz. Ankara’da edindiğim tüm bürokratik ve siyasi birikimlerimle, kamu kurumlarımızla ve özel sektör kuruluşlarımızla istişareler yaparak Hatay’a hak ettiği projeleri hazırlayıp uygulayarak bambaşka bir kazanıma kavuşturacağız.

Aday olma kararını nasıl verdiniz?

Uzun yıllardır siyasete aşina biriyim, içindeyim… Gerek bilgi birikimim ve gerekse de denimlerim tecrübemle çok verimli olacağımı düşündüğüm bir dönemdeyim. Bu konuda fikrine itibar ettiği muteber büyüklerim ve dostlarımla da istişareler yaptım. Onlar da artık benim fiili olarak yerimi almam gerektiğini söyleyerek büyük teşvik edici oldular. Çünkü 'Ogün'de yazdığım yazılarda da sürekli dile getirdiğim gibi, Ülkemizdeki bu değişim dönüşüm ve gelişim sürecinde, yerimi almak  istedim. Bu düşüncemi yerelden genele, Hatay’dan evrensele bir boyutla göstermek istedim. Ak Parti iktidarlarının ve Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı çığırda bu kervandan geriye kalamazdım. Çünkü  hele de bu seçimler Ülkemizin en ciddi “Anayasa değişikliği ve Başkanlık Sistemi” sürecinin realize olabileceği bir dönemdir. Uzun yıllardır Başkanlık Sisteminin ülkemize çok büyük katkı sağlayacağını iddia eden birisi olarak, bu kurumsal değişimin içinde yer alma ayrıcalığına sahip olmak için aday adayı olmaya karar verdim

Neden Ak Parti de siyaset yapmaya karar verdiniz?

Evet Ak Parti tercihimdir… çünkü:

Ben kuruluşundan bu yana Ak Partiliyim. Çünkü Ak Parti milli özgüvendir, milli duruştur, milli egemenliktir, kısaca milliliktir..

Ak Parti on yıllardır “kenar” diye nitelenen taşranın da merkezde söz sahibi olması demektir

Ak Parti, halkın iktidarı demektir, “seçkinci ve elitist” politikacıların oylarıyla gelip de seçmenini “sürü” olarak görülme döneminim bitişidir.

Ak  Parti, sahiciliktir, gerçekçiliktir, realiter bir duruştur. Sadece hamaset ve nutuk atıp  gerçekleşmeyen “vaat” siyasetinin bitişidir.

Ak Parti söylenenin yapıldığı ve  halkla halk için ve halkla beraber bir birlikte siyaset etmenin adıdır... Neden Ak Parti” sorusuna verilecek cevap o kadar çok ki…
Yorum Yazın