• Röportaj

'EVT' Cumhurbaşkanımız ile başladı

Türkiye’nin en eski teknokentlerden birisi olduğunu belirten Hacettepe İleri Teknolojiler ve İnovatif Yatırımlar Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Delibaşı, '2003 yılından bu yana teknokentimiz hizmet vermektedir.' dedi.
'EVT' Cumhurbaşkanımız ile başladı
CRA - Ferhat YILDIRIM - Hacettepe İleri Teknolojiler ve İnovatif Yatırımlar Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Delibaşı; "Hacettepe teknokent’in, Teknokent konseptinde hedeflenen avantajlar bulunmaktadır. Kısaca teknoloji geliştirme bölgeleri diyoruz. Bunun özel bir kanunu da bulunmaktadır. Bu bölgelere bir takım avantajlar sağlanmıştır. Vergi avantajı bunlardan en önemlisidir." dedi.

DÖRT YIL ÖNCE AR-GE VE İNOVASYONİÇİN SEFERBERLİK BAŞLATTIK
Dört yıl önce rektörümüz Prof. Dr. Abdullah Murat Tuncer göreve geldikten sonra ar-ge ve inovasyona özel öncelik verilmiştir. Yani kısaca bir atılım başlatılmıştır diyebiliriz. Hedefimiz öncelikle ar-ge çalışmalarının yapılarak bir köşede bırakılması değildir. Geçmişte maalesef argeler ürüne dönüştürülmeden bir kenarda bilinçli olarak bekletilmiştir. Öncelikli olarak bu argeleri nasıl ürüne dönüştürebilirizi masaya yatırdık. Makine, elektrik, tıp gibi hemen hemen tüm alanlarda kuvvetli olduğumuz yönlerimizi tespit ettik.

Mesela bir kimyacı hocamız uçak boyası üretiyordu. Bu hocamızı ve diğer ürün ortaya çıkarabilecek tüm hocalarımızı tespit ettik. Arge çok para isteyen bir bölümdür. Bu nedenle boşa harcama yapmamak adına profesyonel ekipler oluşturduk. Bu ekipler TÜBİTAK gibi kurumlara ciddi projeler üretmeye de başladılar.

TÜRKİYE’NİN İLK ELEKTRİKLİ %100 YERLİ OTOMOBİLİNİ ÖĞRETİM ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZ BAŞARDI
Bunlardan bir tanesi ülkemiz için çok önemli olan Türkiye’nin ilk elektrikli otomobil projesi idi. Elektrikli otomobilimiz dünya ile eşdeğer şekilde olmak adına tercih edilmiştir. Hem elektrikli olsun, hem de Türkiyenin ilk otomobili olsun diyerek yola çıktık. Bu yola çıkarken Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakan olduğu zamandaki hassasiyeti ve söylemlerinin etkisinin büyük olduğunu da belirtmek isterim. Hocalarımıza elektrikli otomobil hem ekonomik hem de seri olsun diyerek her zaman yanlarında olduğumuzu belirttik. Dünyanın en hafif aracını başarı ile yıllar ince yapan ekibimiz bu projeye başladı. EVT motor olarak kuruluşumuz da gerçekleştirildi.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BOY VE KİLOSU İLE YOLA ÇIKILARAK TÜRK OTOMOBİLİ ‘EVT’ YAPILDI
Bir aracın imal edilmesi için öncelikle bir boy ve kilo ağırlık noktasından yola çıkılması gerekli olduğunu bilerek aklımıza Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geldi. Telefonla danışmanlarından boy ve kilosunu alarak ‘evt’ otomobil aracı projesinin startını vermiş olduk. Yani her şey Sayın Cumhurbaşkanımızın boy ve kilosuyla başladı diyebiliriz.

Bu proje için bir teklif geldi. Bu otomobili beraber yapalım ve seri üretime geçelim denildi. Lakin şaşi olarak Isuzu şaşisi ile yola devam etme önerileri nedeniyle biz bu teklifi geri çevirdik. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın %100 yerli bir otomobil istiyoruz sözüne ters bir teklifi kabul edemezdik. Biz bu aracın şasisini de yerli olarak yaptık. Bu vesileyle bizim aracımızın temeli yani şasisi sağlamdır.

Tüm araçlar ilk etapta spor olarak tasarlanır sonra normal ve ticari olarak geliştirilir. Bizde aynen bu şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Tek bataryamız yabancı idi. Onu da Yiğit akü yaptı. Bu sebeple % 100 yerli otomobil üretebiliyoruz diyebiliyoruz. Seri üretimde istenirse yabancı parçalar kullanılabilir.

Bu otomobil bizim çıraklık projemizdir. Şimdi kalfalık ve ustalık projelerimiz üzerinde çalışıyoruz. Makam otomobilleri ve ticari araçlar için çalışmalarımıza başladık. Makam otomobilleri kalfalık, halka yönelik binek ve ticari araçlarımızda ustalık projelerimiz olacak.

KAMU KURUMLARININ MAKAM ARAÇLARINI ÜRETEBİLECEK GÜÇTEYİZ
Makam araçları ile kamuyu ekonomik olarak büyük masraftan kurtaracağız. Şık makam otomobil çizimlerimiz tamamdır. Ardından emniyet için seri polis arabalarımız içinde çalışmaya başlayacağız. Ustalık dönemimizde ise halkımıza yönelik binek ve ticari araçlar imal edeceğiz.

Ekibin moralinin çok yüksek olması önemlidir. Cumhurbaşkanımız bu arabaya binerse bu proje başarıya ulaşmış olacak ve ekibimiz içinde büyük onur ve referans olacaktır. Otomobilimizle alakalı dosyayı kendilerine teslim ederek davet ettik” diyerek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük bir heyecanla beklediklerini söylediler.
Yorum Yazın