• Röportaj

Haydarpaşa Garı'nda kahve dolu bir yolculuk başlıyor

İstanbul’un önemli noktalarından birisi olan Haydarpaşa Garı, 'İstanbul Coffee Festival‘ ile üçüncü nesil kahve akımının yaşam kültürünü tarihi atmosferine taşıyarak kahveseverleri 22-25 Ekim tarihleri arasında, kahve dolu bir yolculuğa davet ediyor.
Haydarpaşa Garı'nda kahve dolu bir yolculuk başlıyor
CRA - Röportaj/Semiha Kozlucalı -  Geçtiğimiz yıl, beklenenin üzerinde bir ilgi bulan ve tam olarak 14 bin 270 kahveseveri kahve ile buluşturan İstanbul Coffee Festival, bu yıl ikinci kez 22-25 Ekim tarihleri arasın-da Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde kahve tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor.  

İstanbul Coffee Festival'in hedefi dünyanın en büyüğü olmak

Gördüğü ilgi ile Avrupa’nın en büyük ikinci kahve festivali olarak tarihe geçen İstanbul Coffee Festival, her yıl çıtayı daha da yükseğe taşımayı ve 5 yıl sonra dünyanın en büyük kahve festivali olmayı hedefliyor. 

Haydarpaşa Garı, buram buram kahve kokacak

Paşabahçe’nin ana sponsorluğunda, dsm group  tarafından organize edilen, 100 farklı marka ve kahve kültürünü ziyaretçilerle buluşturacak olan İstanbul Coffee Festival de kahve tutkunları dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri tatma fırsatı bulacak aynı zamanda dört gün boyunca hem atölyelere katılabilecek hem de konserleri takip edip düzenlenecek sergileri gezebilecek. 

Profesyonel baristalardan gösteri ve sunumlar, tadım ve ikramlarla gerçekleşecek festi-valde ayrıca tasarım ürünler, interaktif workshoplar, seminerler, akustik konserler, sanat sergisi ve ilgi çekici birçok etkinlik yer alacak.

İstanbul Coffee Festival ile ilgili özel röportajımız;

Öncelikle bu organizasyonun sahiplerini tanımak isteriz? 

İstanbul Coffee Festival, Paşabahçe’nin ana sponsorluğunda dsm group  tarafından organize ediliyor. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 14. 270 kişiyi kahveyle buluşturan İstanbul Coffee Festival, bu yıl 22-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festival Kurucu Başkanı ve Direktörü ise Alper Sesli.

Geçen sene ilki düzenlenen festival beklenilen ilgiyi gördü mü?

İlk senesinde ICF’nın hazırlıkları iki buçuk ay gibi bir kısa sürede tamamlandı. Beklenenin üzerinde yoğun bir ilgiye tanık olduk ve emeği geçen tüm paydaşlarımızla birlikte sonsuz bir gurur duyduk. Toplamda biletli ve davetli olmak üzere 14,270 misafir ağırladık. Yazılı medya, canlı yayın haberleri ve sosyal medyada çıkan haberler ile şu anda takipçimiz olan harika bir kitle bizimle. ‘Üç’ kelimenin de hakkını vererek; “İSTANBUL” gibi büyülü bir şehirde “COFFEE / KAHVE” gibi olağanüstü bir içecek ile gerçek anlamda lezzet, resim, heykel, fotoğraf, tasarım, müzik barındıran harika bir “FESTİVAL” deneyimi; doğal olarak kahveseverler buluşuyor, tanışıyor ve birlikte deneyimliyorlar. 

Bu sene Haydarpaşa Garı’nı tercih edilmesinin özel bir sebebi var mı?

Gerçek bir tadım, deneyim ve kültür festivali. Dolayısıyla seçtiğimiz noktaların festival ruhunu yansıtacak mekanlar olması için çaba göstermekteyiz. İstanbul ismini taşıyan bir etkinlikte, doğal olarak İstanbul’un en güzel ve en özel epik noktalarını keşfetmeye çalışıyoruz. Bu nedenle Haydarpaşa Garı bizim için çok önemli bir noktaydı. Bu konuda TCDD yetkilileri doğru bir noktada, doğru bir kült etkinliğin yaşam bulmasına destek ver-diler. Bu mekanın daimi festival alanımız olmasını çok isteriz. Tabii ki buranın değerini yükseltecek, kültür-sanat projelerinde kullanılması mekanın toplum ile içiçe yaşamasını sağlayacaktır. 

Duyumlarıma göre özellikle Haydarpaşa Garı’nda yapılacağı için İstanbul dışında farklı birçok şehirden gelmek isteyen katılımcılar var ve beklentileri çok yüksek.  Geçen seneye göre bu sene arasında ne gibi farklar, sürprizler olacak? İstanbul Coffee festivalde katılımcıları neler bekliyor?

ICF ‘nin 2. yılında üçüncü jenerasyon kahveciler kendi kavurdukları kahvelerini deneyim-letirken; kahve üzerine seminerler, film gösterimleri, tüm misafirlere açık demleme tekniği eğitimleri ve kapalı grup barista eğitimleri, “Bir Cafe’m Olsa” hedefi ile gelecek misafirlerin sorularını cevaplayacak stantlar, yurtdışından gelecek üçüncü jenerasyon kahve ko-nusuyla ilgili konuşmacılar, sanat-kültür, en çok da canlı müzik performansları yer alacak. 

Yemek bölümlerinde ise kahve yanı artizan lezzetler, atıştırmalık özel menüleri olan ar-tizan restoranlar bulunacak festivalimizde. Bir de life style alanımızda; plaktan gözlüğe, takıdan seramiğe,  kitaptan giysiye kadar herkes ilgi alanına uygun ürünler yer alacak. Aslında İstanbul Coffee Festival her şeyden öte odağında nitelikli kahve ile festival ziya-retçilerine iyi kahve, iyi lezzetler ve iyi müzik ve iyi sanat sunan Türkiye’de örneği olma-yan bir deneyim festivali.

İndirimli biletlerin yanında, kombine biletlerinde satıldığı organizasyonda öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere farklı iki seans var, aralarındaki fark nedir? Her seans farklı aktivite mi demek?

Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günü ikiye bölüyoruz. Arada 1 saat mola vererek baristaların ve festivalde görevli olan kişilerin dinlenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu bir saat arada ayrıca makinelerin temizliği yapılıyor. Seanslar arasında büyük bir fark olmamakla birlikte farklı seminerler/workshoplar ve müzik grupları yer alıyor.

Biletler nereden ve nasıl temin edilecek? Etkinlik esnasında girişten de bilet alımı mümkün mü? Çocuklar içinde bilet almak gerekli mi?

Katılımcılar, biletleri www.biletix.com sitesinden satın alabilirsiniz…..Şu ana kadar biletle-rin %80’i tükenmiş durumda festival döneminde sadece Kalan Seans Bileti var ise onlar satışta olacak.

Merak edilen bir diğer soru ise alınan biletlerin neleri kapsadığı?

Biletler etkinlik günü boyunca kahve tadımlarını, yemek ikramları, sanat, müzik, seminer, workshop’ları kapsıyor. Ancak workshop ve seminerler salon kapasitesi ile sınırlı olacak.

Geçen seneye göre bu sene düzenlenecek festival ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

İlk senesinde katılımcı sayısı ile Avrupa’nın en büyük ikinci festivali olan İstanbul Coffee Festival, nitelikli kahve ve sektörle bağlantılı artizan lezzetler, üreticiler, kavurucular ve lifestyle bölümleriyle kahve akımının her açıdan yansımalarını tek bir çatı altında toplama amacıyla hayata geçti. Hedefimiz;İstanbul’un kahve konusunda sunduğu potansiyeli ve aynı zamanda yeteneklerini, başarılarını bir araya getirmek, tanıtmak, gıdadan tasarıma, müzikten sanata, spordan modaya yayılan bu kültürün her yıl buluşma noktası olmak.

Scae Türkiye kahve şampiyonası bu senede olacak mı?

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da SCAE Türkiye kahve şampiyonası bu yılda festivali-miz bünyesinde yer alacak. Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen, tek resmi organizasyon olarak bilinen World Coffee Events’in Türkiye seçmeleri SCAE Türkiye Koordinatörü Ayşin Aydoğdu tarafından, 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul Coffee Festival bünyesinde Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde gerçekleşecek. Barista, Latte Art, Türk kahvesi(Cezve/İbrik), Kahve demleme ve Kahve kavurma gibi beş farklı kategoriden oluşan yarışmanın birincileri Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecekler.

Etkinlik esnasında katılımcılar fotoğraf, video çekimi yapabilecekler mi?

Katılımcılar, etkinlik sırasında fotoğraf ve video çekimi gerçekleştirebilecek.

Bir kahve tutkunu olarak kendim için ve okuyucularımız için evde yapabileceğimiz özel bir kahve tarifi istesek, bizleri kırmazsınız diye düşünüyorum?

Sizlere evde kolayca yapabileceğiniz birden çok demleme türünden bahsedebilirim. an-cak dilerseniz bu teknikleri gelip Istanbul Coffee Festival’de profesyonellerinden en doğru şekilde öğrenin.

Dolu dolu bir festival bizleri bekliyor, son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Istanbul Coffee Festival’de buluşmak üzere…. Teşekkür ederim.

Ogünhaber olarak Istanbul Coffee Festival özel röportajımız için, Festival Kurucu Başkanı ve Direktörü Alper Sesli’ye teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz...
Yorum Yazın