• Röportaj

Marka takıntısı'nın Türk ekonomisine zararı var mı?

Günümüzde üretim ve tüketim amaçlı yapılan faaliyetlerde insanlarımız tercih yapmakta zorlanıyor. Yerli ürünlerin güvenirliliğinden emin olan insanlarımız, yabancı ürünlerinde kalitesinden emin. OgünTV olarak sokağa inerek "Marka takıntısı olmanın Türk ekonomisine zararı var mı?" sorusunu sorduk.
Marka takıntısı'nın Türk ekonomisine zararı var mı?
İnsanlarımız tercih yaparken çok zorlansada genelde ayrım yapmak zorunda kalıyor. Yaş olarak baktığımız zaman gençlerin büyük bir kısmı marka hazzı içindedir. Arkadaşlarından gördükleri veya hoşlarına giden bir ürünü alıp kendi dolaplarında yada yanlarında olmalarını istiyor. Orta yaş ve üstü kesimi inceleyecek olursak daha çok yerli ürünlerin korunması taraftarları ancak günümüz şartlarına ayak uyduruluyor. Bu kesim insanlarımız hem yaştan dolayı hem de gençlerin sıkça kullandığı yabancı markalı yerleri fazla tercih etmiyor. 

Gıda Ürünlerinde Tercihimiz Yerli
İnsanlarımız bir çok üründe yabancı markaları ürünleri tercih etse de gıda ürünlerinde yerli markadan şaşmıyorlar. Yapılan röportajlarda insanlarımız yerli ürünlerin güvenirliliğinden  emin oldukları için gıda sektöründe tercih edildiğini dile getirdiler. Başka bir açıdan baktığımız zaman insanlarımız artık GDO istemiyor. Katkı maddeleri, gıda boyaları insanlar için büyük tehdit olsa da bu tehditlerin yerli ürünlerde daha az olduğu konusunda hem fikirler. İnsanlarımızın da dediği gibi Türkiye'de gıda sektöründe en çok yerli markalar değer görüyor. En çok kullandığımız çay, süt gibi ürünler rafta uzun süre durmuyor.

Alışverişte Fiyatların Önemi
Geçmişimizden günümüze kadar aileler alışverişlerinde fiyata önem verirdi ve ekonomi dengesi kurardı. Ancak artık yeni moda insanların markalaşması. Bir ürünün insanlara cazip gelmesi kadar doğal bir şey yok ancak her sene yenisi almak marka takıntısı oluyor. Özellikle gençlerimiz artık fiyatlara değil ceplerinde o ürünün olup olmamasına önem gösteriyor. Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy S8 marka telefonların fiyatı yaklaşık 4 bin tl olmasına rağmen ülkemizde 20 bin'in üzerinde sattı. Başka bir marka I Phone7 fiyatı 3.500-4 bin arasında değişen bu marka telefonlar ülkemizde 26 bin 100 kişi tarafından satın alındı. Bu bilgiler ışığında bakıldığı zaman alışverişlerde fiyat önemli gibi dursa da artık insanlarıımız sadece marka için fiyatları önemsemiyor.

Şikayetlerimizi Bildirmek İstiyoruz
İnsanlarımız artık satın aldıkları ürünler ile ilgili bir problem olduğu zaman birebir muhattap arıyorlar. Yerli marka ve yabancı marka ayrımı pek yapılmamaya çalışılsa da insanlar yerli malların ulaşılabilirlik düzeyinden memnun. Yabancı marka ürünler ile insanlar bir problem ile karşılaştığı zaman artık form veya mail değil yüz yüze çözmek istiyorlar. Bu sistemi isteyen halkımız hem şikayetlerini daha iyi dile getirebilceklerini hem de ürün kalitesinin artacağına inanılıyor. Yerli ürünlerde direk yönetici ile muhattap olabiliğin hemde sorunlarının çözülebilmesi insanlarımızı mutlu ediyor. İnsanlarımızın genel olarak yabancı markalar için söylediği 'Şikayetlerimizi bildirmek istiyoruz' bu söyledikleri yabancı markalar için bir mesaj veya uyarı olabilir.

Yabancı Ürünleri Seçmek Zorunluluk mu? Takıntı mı?
İnsanlaramızın günümüzde neden yabancı ürün seçtiklerine yönelik yapılan araştırmalarda daha çok marka takıntısının etkisi gözlemlendi. Özellikle genç nesil bir ürünü satın alırken en çok önemsediği özelliklerden bir tanesi marka. Ancak günümüzde insanlarımızın bilmediği en büyük olay yabancı markaların ülkemizde üretiliyor olmasıdır.

Ülkemizde Üretim Altyapısı Yeterli mi?
Birçok yabancı marka ürünler Türkiye'de çok satılıyor bu kadar satış olması altyapı yetersiz mi sorularını akıllara getiriyor. Bu konu üstünde araştırma yapıldığı zaman olayın başka yönleri ortaya çıkıyor. Yabancı firmaların çoğunluğu üretimlerini Türkiye'de yapmakta ancak bu üretimler yabancı şirketlerin kontrolünde gerçekleştiriliyor. Yabancı firmalar ülkemizde üretiyor ve pazarlıyor şirketlerin pazar politikası bu yönde. Bu bilgiler kapsamında yola çıkacak olursak üretebiliyoruz ve altyapımız var.

Ülkemizde Üretilen Yabancı Markalar
Ülkemizde üretilen ürünlerin bazıları Nike, GAP, Schlaffgut, Zara, Pull&Beer, Burberry, Levi's, Timberland ve otomobil sektörüne baktığımız zaman Fiat, Honda, Tofaş, Mercedes, Man, Hyundai, Toyota markalarının ülke satış üretimi Türkiye'de üretilmektedir.Sokak Röportajlarımız, yeni konular ile uzman görüşlerin yorumları eklenerek devam edecektir. Sizde vatandaşlara sormamızı istediğiniz, sorun olarak gördüğünüz konuları iletebilir, sırada ki röportajımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Yorum Yazın