TIC 600*160
  • Sağlık

Korkulacak yeni hastalık 'Hastalık X'

DSÖ'nün 2018'de listeye eklediği, en tehlikeli hastalıklardan olabileceğini tahmin ettiği 'Hastalık X' Etiyopya'da görüldü.
Korkulacak yeni hastalık 'Hastalık X'
2018'de yapılan açıklamada "keşfedilmiş değil varsayımsal bir tehdit olan 'Hastalık X'" konusunda açıklama yapan DSÖ danışmanlarından John-Arne Rottingen "Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor" demişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgına neden olma potansiyeli olan yeni bir bilinmeyen patojeni tanımlamak için kullanılan bir kavram olan bilim adamları, sürekli olarak açıklamaya uyan hastalıkları arıyorlar.

Etiyopya'da köylüler, süregelen gizemli ve ölümcül bir hastalık nedeniyle bir bir yaşamını yitirirken, bu salgının korkunç "Hastalık X" olabileceği iddia edildi.

Keşfedilmiş değil varsayımsal bir tehdit olan 'Hastalık X' konusunda açıklama yapan DSÖ danışmanlarından John-Arne Rottingen "Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor" demişti.

Hastalık X varsayımsal olmaktan çıktı
Hastalık X olarak bilinen ve 2018'de DSÖ tarafından açıklanmış olan hastalık Etiyopya'da görüldü.

Belirtilen bilgilere göre hastalığı yaşayan insanların gözleri kanıyor.

Gayri resmi olarak "kanayan göz ateşi" olarak adlandırılan korkunç hastalık, vebadan daha yüksek bir ölüm oranına sahip.

Şimdiyse komşu ülke Etiyopya'da insanlar benzer belirtiler gösteriyor. İngiliz Guardian gazetesi, 23 yaşındaki hastanın gözlerinin sarıya döndüğü, ağzından, burnundan ve gözlerinden kan geldiğini aktardı. Hastanın yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Bilgilere göre hastalık hayvanlardan bulaşan bir virüs. Ancak henüz detaylı bilgi bulunmamakta.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın