alexa verify

İsmail Çetin Korkmaz, 'Ahit Sandığı..'

İsmail Çetin Korkmaz, Ahit Sandığı..
Giriş Tarihi: 20.04.2017 00:52 0

Ahit Sandığı (İbranice'de aron haberit) Tevrat'ta detaylı olarak tarif edilen, On Emir Tabletlerinin saklanması için yapılmış bir sandıktır.

Haber: - Zamanında, Kudüs'teki Süleyman Mabedi içerisinde saklandığına ve içinde On Emir Tabletleri ile çeşitli dini objelerin bulunduğuna inanılır.

Dünyanın her yerinde aranan Ahit sandığı nerede Mısır’da Etiyopya’da Kudüs’de hatta Roma’da aranan ve hala bulunamayan Ahit sandığı gerçekten varmı? Bir dönem sadece Indiana Jons filmlerinde gördüklerimiz hayal mi gerçekmi hala anlaşılmış değil, bu soru yüz yıllar boyu çeşitli efsanelerle anlatıldı.Macera perestlerin hep peşinde olduğu bu obje gerçekten varmı acaba?. Asırlardır kayıp olan Ahid Sandığı’nın içinde Hz. Musa ve Hz. Harun’dan eşyalar bulunduğu biliniyor. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgiler doğrultusunda akasya ağacından yapılmış, parlak renkli, dikdörtgen olduğu tahmin edilen sandık, yüzyıllardır aramasına rağmen hala bulunamadı. 

Musa’ya Tanrı’nın gönderdiği 10 Emir yazılı tabletlerin konulduğuna inanılan ve bugüne kadar binlerce filme, kitaba ve komplo teorisine konu olan “Ahit Sandığı” yüzyıllardan beri kayıp. Sandığın iyileştirici ve sonsuz güce sahip olduğuna, dünyanın sonundan az önce Mesih tarafından ortaya çıkarılacağına inanılıyor. Ancak binlerce yıl önce Kudüs’teki Süleyman Mabedi’nde saklanan bu sandık daha sonra kayboldu. Son olarak Ahit Sandığı’nın Etiyopya’da olduğu iddia edildi. İtalyan haber ajansı Adnkronos’a göre Etiyopya Ortodoks Patriği Abune Pauolos, bu hafta Vatikan’ı ziyaret etti ve Papa 16’ncı Benedict ile gizli bir görüşme yaptı. Patrik, açıklamasında “Onu bulduk. Sandığı gözlerimle gördüm. En kısa zamanda dünyaya açıklayacağız” diye konuştu. Yahudi kavimleri tarafından binlerce yıl önce Etiyopya’ya götürüldüğüne inanılan sandığın kısa süre sonra basına tanıtılacağı tahmin ediliyor. Sandık Indiana Jones serisinin ilk filmi “Kutsal Hazine Avcıları”na da konu olmuştu. Filmde Nazi subayları sonsuz güç için sandığı arıyorlardı ve sandık ele geçtiğinde sandığın görünmez gücü herkesi yok ediyordu.

Tanrı Yehova'nın tarifi ile, Musa peygamber tarafından akasya ağacından yapıldığına inanılmaktadır. Eski Ahit, Tanrı'nın kendisine yapılan portatif tapınağa yerleştirilen sandık üzerinde tecelli ettiğine sıkça değinmektedir. Ehil olmayan biri tarafından sandığa dokunulduğunda helak olduğu rivayet edilmekle birlikte Davut, Kudüs'ü İsrail Krallığı'nın başkenti yaptığında, sandığı Kudüs'e getirtmiştir.

Sandığın şu anda nerede olduğu bilinmese de varlığına inananlar çoktur ve sandığın kayboluşuna dair birçok fikir ortaya atılmıştır. Bugün sandığın nerede olduğuna dair de pek çok iddia vardır ve çeşitli kesimler sandığı hâlâ aramaktadırlar. Son olarak yapılan iddia sandığın Musa peygamberin denizden geçerken orda bırakıldığıdır.

Bir başka düşünceye göre de İsa çarmığa gerildiğinde akan kanı havarilerinden biri bir tasa koyar ve daha sonra o tası da Ahit Sandığı'na koyarak gizli bir yere gömer.

Makâlenin devamı için tıklayınız!..

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90