alexa verify

İsmail Çetin Korkmaz, 'Kadın peygamber Deborah..'

İsmail Çetin Korkmaz, Kadın peygamber Deborah..
Giriş Tarihi: 14.05.2017 06:01 Güncelleme Tarihi: 14.05.2017 16:25 0

Dvora ya da Debora Tanah'a göre İsrail Krallığı'ndan önceki hakimler döneminde yaşamış dördüncü hakim, tek kadın hakim ve Yahudilik'te kadın peygamberdir.

Hikayesi Tanah'taki Hakimler Kitabı'nda iki farklı yerde anlatılır (Hakimler 4 ve Hakimler 5).

Hakimler 5'te hikâyesi şiirsel bir metinle yazılmıştır ve genelde Dvora'nın şarkısı (ezgisi) olarak adlandırılır. MÖ 8. yüzyılda yazılmış bu şiir Tanah'ın en eski pasajlarından olup İbranice şiirlerin ilk örneklerindendir.

Dvora'nın kişisel hayatıyla ilgili çok az bilgi mevcuttur. Hakimler Kitabı'nda "meşale" anlamına gelen Lappidoth un karısı olduğundan bahseder. Lappidoth ismi Hakimler Kitabı'nın dışında yer almadığı için bu ismin mecazi anlamda Dvora'nın ateşli bir kadın olduğunu ima etmek için kullanıldığı düşünülür. Aynı zamanda şair olan Dvora'nın yargı kararlarını Bünyamin topraklarındaki Ramah ve Bethel in arasındaki palmiyelerin altında verdiği söylenir. Hakimler 5'teki "Dvora ve Barak'ın şarkısı (ezgisi)" dolayısıyla Dvora için İsrail'in annesi olarak hitap edilir.
 
Tevrat, İncil ve Kuran’da erkek-kadın arasındaki fark hemen başta kendini gösteriyor. Tevrat, Zebur, İncil ve Kuran’ın sahipleri erkeklerdir: Musa, Davud, İsa, Muhammed hepsi erkek. Hatta İslam’da daha sonra oluşan 4 mezhebin liderlerinin hepsi de erkek: Şafii, Maliki, Hanbeli, Hanefi. Bu kutsal kitapların içeriğine bakıldığında kadın ancak erkeğin bir hizmetçisi olarak karşımıza çıkıyor. Yani içeriklerinde de kadın yok.

Buna rağmen hem Tevrat, hem de İncil’de, eski zamanlarda kadın peygamberlerin varlığından söz ediliyor. Tevrat’ta Miryam ve Debora, Noadya, Şallum’un eşi Hulda ve İncil’de Anna adındaki kadınlar eski zamanlarda peygamberlik yapmışlar diye kesin cümleler var. (Tevrat Çıkış 15:20, Hakimler 4/4, Nehemya 6/14, Tarihler 34/22, İncil Luka 2/36)

Kuran ise, kadının eski zamanlarda bile peygamberlik yaptığını kabul etmiyor; eskiden beri hep erkeklerin peygamberlik yaptıklarını söylüyor. Bu konuda örnek vermek gerekirse; “Senden önce de kendilerine vahyettiğimiz (görevlendirdiğimiz) birtakım erkekleri peygamber olarak gönderdik” diyor. (Yusuf suresi 109; Nahl 43; Enbiya 7. ayet)…

İlginçtir ki Kuran, Tevrat ve İncil’in Allah’tan geldiklerini kabul ettiği halde, kadın peygamberlerin eski zamanlarda var olduklarını kabul etmiyorlar. Muhammed, herhalde bir gün gelir kadınlar bundan bir mesaj alır ve yönetime sahip çıkarlar endişesini taşımış olmalı ki, eskilerde dahi peygamberlik yaptıklarını kabul etmiyor.

Yeryüzüne kadın peygamber gelip gelmediği tartışmaları arasında kimi İslâm yorumcuları Meryem’in nebiyye (elçi) olabileceği üzerinde durmuş. Eşari kelamında Meryem’in nebiyye olabileceğine dair iddialar var. Allah’ın onu seçip temizlemesi ve dünya kadınlarına üstün tutması ve Kur’an’da Hz. Muhammed’e, “İbrahim’i de an, Davut’u da an derken Meryem’i de an” denmesi onun nebiyye olabileceğinin işareti kabul ediliyor.

Prof. Ali İhsan Yitik, seçilme ve temizlenmenin peygamberlere has bir özellik olduğuna dikkat çekerek İnşirah suresinde bu özelliklerin peygamber için zikredildiğini vurguluyor ve Meryem için de aynı şeyin sözkonusu olabileceğine dikkat çekiyor. Cebrail’in sadece peygamberlere görünmesi ve Allah’ın vahiylerini getirmiş olması da bir başka delil olarak öne sürülüyor. Cebrail, Kur’an’da da belirtildiği gibi Meryem’e insan suretinde görünmüş ve bir çocuk doğuracağını müjdelemişti.

Makâlenin devamı için tıklayınız!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90