TIC 600*160
  • Siyaset

​Beştepe'de 5 önemli konu görüşülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediyesi seçimleri öncesi 5 önemli konuyu görüşme üzere Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de toplayacak.
​Beştepe'de 5 önemli konu görüşülecek
İnternet Haber Servisi - Toplantıda ağırlıklı olarak ABD’den gelen S-400 mektubu, F-35 gerilimi, ekonomideki gelişmeler, terörle mücadele operasyonları ve İstanbul seçimlerinin ayrıntıları ele alınacak.

Toplantıda ağırlıklı olarak 5 önemli konu görüşülecek. Görüşülecek konu başlıkları:

1- ABD Savunma Bakanı'nın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği S-400 ve F-35 mektubunun ardından hükümetin Türkiye'nin atacağı adımlar.

2- Pençe harekatı ve Suriye'deki gelişmeler ile terör örgütleri PKK, FETÖ ve DEAŞ olmaz üzeri terör örgütleriyle mücadele konusu ele alınacak.

3- 23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimlerinin huzur ve güven ortamında yapılmasının sağlanması.

4- Ekonomide yaşanan son gelişmeler ve detayları ele alınacak.

5- Gülen ve örgüt üyelerinin Türkiye'ye iadesi konusunda ABD'li yetkililerle yapılan görüşmeler.Toplantının ana gündem maddesini ABD ile gerilime yol açan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı oluşturacak. Kabinede ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği S-400 ve F-35 mektubunun ardından Türkiye’nin tavrı ve atacağı adımlar ele alınacak. Rusya’nın teslimatta gecikme olmayacağı yönünde açıklama yaptığı S-400’ler konusunda kabineye sunum yapılması bekleniyor. Kabinede Erdoğan’ın Tacikistan, Japonya ve Çin’i kapsayan yurtdışı temaslarında bir araya geleceği ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüşmeleri konusunda da değerlendirme yapılacak.

PENÇE HAREKÂTI VE SURİYE

Bu kapsamda Kuzey Irak’taki terör yuvalarına karşı başlatılan Pençe Harekâtı, Suriye’deki gelişmeler, başta PKK, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele başlıkları da kabinenin bir diğer önemli gündem başlığı olacak. Washington’da ABD Adalet Bakanı William Barr ile FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve örgüt mensuplarının Türkiye’ye iadesi olmak üzere iki ülke arasındaki adli işbirliği konularını değerlendiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de iki günlük temasları hakkında kabineye brifing vermesi öngörülüyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ TEDBİRLER

Toplantıda 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimleri için alınacak güvenlik önlemleri de değerlendirilecek. Seçimlerin huzur ve güven ortamında geçirilmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kabineyi bilgilendirmesi planlanıyor. Erdoğan’ın toplantıda İstanbul’daki seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerin alınması için çalışma talimatı vermesi bekleniyor. 

Ekonomide yaşanan son gelişmelerin detaylarıyla ele alınacağı kabine toplantısında enflasyon ve faizdeki gelişmeler, yapısal reformlar, son açıklanan finans paketi ve döviz kurundaki seyir ele alınacak. Bu çerçevede toplantıda ekonomik istikrar ve güven ortamını teminat altına alacak adımların sürdürülmesi kararlılığı vurgulanacak.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın