alexa verify

'CHP, Coca Cola'nın CEO'sunu İstanbul'dan aday gösterebilir'

CHP, Coca Colanın CEOsunu İstanbuldan aday gösterebilir
Giriş Tarihi: 11.10.2018 11:06 Güncelleme Tarihi: 11.10.2018 11:21 0

Kılıçdaroğlu, mega kentler için iş insanlarıyla temaslarda bulunmaya devam ediyor.

Haber: - CHP, Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimler için aday arayışlarına devam ediyor. İstanbul, Ankara gibi mega kentlerin büyük önem taşıdığı seçimde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu şehirler için parti dışında arayışını sürdürüyor. Kılıçdaroğlu'nun aklında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için öne çıkan ismin ise eski Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent olduğu ileri sürüldü.

Birgün gazetesinden Yaşar Aydın'ın haberine göre, 31 Mart yerel seçimlerine gidilen yolda gözler özellikle İstanbul ve Ankara'da olacak.

Mega kenti yönetecek ismin belirleneceği seçimler öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, rotayı parti dışına çevirmiş durumda. Yerel seçimlere 'İstanbul'u yeniden dünya kenti yapacağız' propagandası ile girmeyi önüne koyan CHP, bu anlayışa uygun isim arayışında.

CHP, İstanbul adaylığı için Ümit Boyner'den sonra bir başka iş insanı ile irtibata geçti. Kulis bilgilerine göre Kılıçdaroğlu'nun yeni başkan adayı eski Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent.

Kılıçdaroğlu'nun seçim çalışmasını sürdüren ekibinin Kent'le temasa geçtiği belirtildi.

Muhtar Kent kimdir?

Muhtar Kent 1953 yılında New York’ta dünyaya geldi. Babası Necdet Kent dönemin Türkiye Başkonsolusuydu. Çocukluk yıllarında baba mesleği yüzünden New York, Bangkok, Hindistan ve Tahran’da yaşadı. Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. Sıra üniversiteye gelince babası doktor olmasını istemesine rağmen İngiltere’de Hull Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Bir gazete ilanı üzerine 1978 yılında Coca-Cola’da iş görüşmesine gitti ve böylelikle bir Türk yöneticinin dünyada en tepe noktaya gelişinin hikayesi de başladı.

Satış ve pazarlamadan çeşitli departmanlardaki müdürlüğe kadar 1999 yılına dek dünyanın çeşitli noktalarında çeşitli görevlerde bulundu. 1999-2005 arası Efes İçecek Grubu’nda başkanlık görevini üstlendi. 29 yıl önce kariyerine başladığı Coca-Cola şirketine 2005 yılında Coca-Cola’nın efsane yöneticisi ve CEO’su Neville Isdell’in isteği üzerine Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Grup Başkanlığı göreviyle geri döndü.

Şirketin önemli uluslar arası pazarlarda elde ettiği büyüme performansına liderlik etti. 2006 yılında da Coca-Cola International’ın İcra Başkanlığı’na getirildi. Isdell, şirketin 2006 yılında elde ettiği büyümenin yüzde 95’inin Muhtar Kent’in yönettiği pazarlardan geldiğine dikkat çekerek “Muhtar Kent hızlı sonuç alma, şişeleyici ortaklarımızla uyum içinde çalışma ve disiplin konularında çok tecrübeli ve başarılı bir yönetici. Bu nedenle uzun dönemli büyümemiz ve stratejik kararlarımızı uygulamak üzere yönetim kuruluyla birlikte kendisinden bu yeni liderlik rolünü üstlenmesini istedik” dedi.

1 Temmuz 2008 itibarıyla Coca Cola'nın CEO'su görevine atanmıştır. 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı secimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell'in (65) yerini alarak Coca-Cola 'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu.

Muhtar Kent, 2016 yılında Coca Cola'daki CEO görevini bırakmış ve aynı şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaya başlamıştır.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90