DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
TİC Haber Kule - Sağ
  • Siyaset

Davutoğlu'dan 'CHP'den milletvekili transferi' polemiğiyle ilgili açıklama

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP'den vekil transferi polemiğiyle ilgili olarak kendisinin CHP'den milletvekili talep etmediğini, buna ihtiyacının olmadığını ve bu teklifi elinin tersiyle iteceğini belirtti.
Davutoğlu'dan 'CHP'den milletvekili transferi' polemiğiyle ilgili açıklama
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak başkanı olduğu 2015 Yüksek Askeri Şûrası'nda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak Genelkurmay'da tutuklanan eski Tümgeneral Mehmet Dişli'nin MİT'ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını açıkladı. Davutoğlu, Dişli'nin, halen MİT Başkanı olan Hakan Fidan'ın, kendisinin de katıldığı talebine rağmen, emekli edilmediğini vurguladı. Davutoğlu, CHP'den vekil transferi polemiği hakkında da konuştu.

Akit TV'de soruları yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "2015 YAŞ'ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT'ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ'ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim."

"DARBE TEHDİDİ VAR MI?" SORUSUNA YANIT
"Bir darbe tehdidi var mı?" sorusuna Davutoğlu, şu yanıtı verdi: "Onu Cumhurbaşkanı'na soracaksınız. Bu soruları bana bu kadar rahatlıkla sorduğunuza göre ümit ederim Cumhurbaşkanı'na da sorarasınız. Bir gün davet edin, bu açıklıkta sorabilirseniz, ben de dinlemek isterim. Yarın bir darbe teşebbüsü olursa yerimiz seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, seçilmiş Meclis'in yanındadır. Kimsenin bir tereddütü olmasın

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN KAPATILMASI
Programda, Şehir Üniversitesi'yle ilgili gündem sırasında ise tansiyon yükseldi. Karahasanoğlu, Davutoğlu'na "28 Şubat insanlık suçlarının işlendiği kara bir dönemdir ama Şehir Üniversitesi gibi bir üniversite 28 Şubat'ta kapatılamazdı. Kapatılırsa bütün kitleler ayağa kalkardı" sözlerini hatırlattı. Bu sözleri, "Başörtüsü yasağı sıradan bir olaydı, onlar hak ediyorlardı" olarak yorumlayan Karahasanoğlu, Davutoğlu'nun eşinin üniversitede yaşadığını anlattığı başörtüsü sorununu dile getirdi.

"SESİNİZİ YÜKSELTMEDEN KONUŞACAKSINIZ"
Bunun üzerine Davutoğlu, "Niye bağırıyorsun, niye sesini yükseltiyorsun Ali İhsan Bey" diyerek araya girdi ve "Bir kere burada siz soru soran bir gazetecisiniz, ben de cevap veren bir başbakan ve genel başkanım. Siz, soru soran bir muhatapsınız ben de bir ilim insanıyım. Siz bir insanınız, ben de bir insanım. Sesinizi yükseltmeden konuşacaksınız. Ali İhsan bey, sizin Allah aşkına beyninizle diliniz arasında sağlam bir ilişki var mı?" ifadelerini kullandı.

"ONU DOĞU PERİNÇEK'E DESTEK VERENLERE SORACAKSINIZ"
Karahasanoğlu, daha sonra 28 Şubat döneminde, Şehir Üniversitesi'nin direneceğini söyleyen Davutoğlu'na "Niçin direnemedik? Fazilet Partisi, Refah Partisi niçin kapatıldı?" diye karşılık verdi. Davutoğlu ise bu soruya "Onu Doğu Perinçek'e destek verenlere soracaksınız" ifadelerini kullandı.

"CHP'DEN MİLLETVEKİLİ TALEP ETMEDİK"
Karahasanoğlu bunun üzerine "Size milletvekili vermek isteyen CHP'ye de soralım mı?" dedi. Davutoğlu ise "Ona da sor, ben burada CHP'nin avukatı değilim. Hiçbir zaman da olmadım. Hayatım CHP zihniyetiyle mücadele etmekle geçti" dedi. Davutoğlu, kendisinin CHP'den milletvekili talep etmediğini, buna ihtiyacının olmadığını ve bu teklifi elinin tersiyle iteceğini belirtti.

"VİCDANINIZ SESİNİ BASTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ"
Gerilimin tırmandığı stüdyoda Davutoğlu, "Ali İhsan Bey, bağırarak haklı çıkamazsınız. Vicdanınız sizi rahatsız ediyor Şehir Üniversitesi'ne yapılan dolayısıyla, ben biliyorum. O vicdanınızın sesini bastırmaya çalışıyorsunuz. Bastırmayın. Bu Şehir Üniversitesi'nin kapısına kilit vuranların, Bilim Sanat Vakfına kayyum atayanların bu dünyada da ahirette de iki elim yakalarında olacak." ifadelerini kullandı.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın