• Siyaset

Erdoğan'ın Maraş ziyaretine Güney Kıbrıs'tan tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 46 yıl kapalı kaldıktan sonra açılan Maraş'a yapacağı yarınki ziyarete tepki geldi. Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiades ziyareti "şimdiye kadar görülmemiş bir provokasyondur" sözleriyle eleştirdi.
Erdoğan'ın Maraş ziyaretine Güney Kıbrıs'tan tepki
AJANSLAR - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 46 yıl sonra Ekim ayında yeniden açılan Kapalı Maraş bölgesine Pazar günü yapmayı planladığı ziyarete AB üyesi Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'nden sert tepki geldi.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Erdoğan'ın ziyaretini "şimdiye kadar görülmemiş bir provokasyon" olarak niteledi ve eleştirdi. Anastasiades, Erdoğan'ın ziyaretinin ayrıca Birleşmiş Milletler'in (BM) Kıbrıs kararını ihlal ettiğini de söyledi.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiades yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki bölünmeyi ortadan kaldırmaya yönelik çözüm çabalarının altını oymak anlamına geldiğini de savundu.

Kuzey Kıbrıs'ın Gazimağusa kentinin doğu kesimindeki sahil bölgesinde bulunan Kapalı Maraş'ta sahil boyundaki iki caddenin asfaltlandığı ve Erdoğan'ın yarın bu bölgeyi ziyaret edeceği ve kutlamalar yapılacağı belirtiliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte Kapalı Maraş bölgesini 15 kasım'da ziyaret edeceğini partisinin Kahramanmaraş kongresinde duyurmuştu.

Erdoğan'ın ziyareti öncesi Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar, bugün Türkiye Dışışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu kabul etti. Görüşmenin içeriğine dair ayrıntı verilmedi.

Yorum Yazın