alexa verify

Türkiye 5G'yi ilk kullanacak ülkelerden biri olacak

Türkiye 5Gyi ilk kullanacak ülkelerden biri olacak
Giriş Tarihi: 22.07.2019 17:20 Güncelleme Tarihi: 24.07.2019 15:11 0

Mobil teknolojilerin yeni çağı olarak adlandırılan 5G teknolojisinde, düzgün altyapı ve koşulların uygun olması durumunda 1 Gbps ile 10 Gbps arası hızları yakalandığı belirtiliyor. Türkiye ise bu çalışmalara yakın zamanda başlayacak.

Haber: - 4G teknolojisinde 1 saniye içinde 1 gigabit veri aktarımı mümkündü. Bu, kullanıclar için tatmin edici gibi dursa da bu hıza hiçbir zaman ulaşılmıyordu. 5G teknolojisinde aynı hızın saniyede 10 gigabite çıkacağı söyleniyor.

Elbette aynı mantıkla, pek çok engelleyici faktörden ötürü bu hız düzeyine yaklaşamak yine çok zor olacaktır; ancak her durumda 4G teknolojisinden çok daha güçlü bir yapının geleceği kesin. İletişim firmalarının şimdiden 5G için sıraya girdiklerini söyleyebiliriz.

5G ne zaman Türkiye'ye gelecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Kasım 2018'de yaptığı açıklamada '' Biz 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için programımızı yaptık. 2020'de 5G hizmetini topluma sunmayı planıyoruz'' demişti.

‘Türkiye teknoloji üreten ülke olacak’

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Turkcell olarak, Türkiye’nin kendi teknolojisini geliştiren ve üreten bir ülkeye dönüşmesine önderlik etme hedef ve kararlılığına yönelik çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Dünyada 5G vizyonunu ilk defa ortaya koymuş ülkelerin başında geliyoruz. 5G teknolojilerini geliştirebilmek için yaptığımız önemli AR-GE iş birlikleri ile bizi 5G’de söz sahibi yapacak çok önemli bilgi birikimi kazanıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu liderliğinde Ankara’da hayata geçen 5G Vadisi Açık Test Sahasında ilk 5G sinyalini vererek testlerimizi gerçekleştirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. En yeni teknolojilerin test edileceği 5G Vadisi ülkemizin 5G alanında söz sahibi olabilmesinde büyük rol oynayacak. 5G’nin Türkiye için tarihi bir fırsat olduğuna ve kamu-özel sektör iş birliği ile bu teknolojilerde öncü olabileceğimize inanıyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i olarak ülkemizi en yeni teknolojilerle buluşturmak ve yerli hale getirmek için sürekli araştırma ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

5G'nin vaatleri neler?

Sadece saniyeler içinde gigabit'lere çıkacak indirme hızlarına sahip değil, daha fazlasını vaat eden 5G. Sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, uzaktan ameliyat ve nesnelerin interneti (loT) gibi teknolojiler, 5G ile hayatımıza girecek.

Düşük geçikme hızına sahip olan 5G teknolojisi gecikme süresi 4.5G'ye göre miminuma inerek, 1-10 milisaniyeler seviyesine düşecek. Örneğin bir doktor başka bir şehirdeki hastayı olduğu yerden ameliyat edebilecek.

5G'de geriye dönük uyumluluğun (3G, 4G) mümkün olması, kullanıcıları da ciddi anlamda rahatlatacak gibi duruyor. 5G sadece hızı ile değil farklı sektörlere getirecekleri ile günümüz dünyasını çok farklı bir konuma getirecek. 5G tam anlamı ile kullanıma hazır hale geldiğinde ise yaklaşık olarak bin kat daha fazla mobil veriyi kontrol edebileceğiz. 5G'nin değer katacağı başka bir alan ise sürücüsü olmayan otomobiller ile akıllı ulaşım olanakları. Gerek trafik kazalarının gerekse de trafik sıkışıklığının dolaylı yönden önlenebilmesi adına 5G'ye büyük derecede önem veriliyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90