alexa verify

Üçüz doğuran 'Yaşmaklı' sahibini sevindirdi

Üçüz doğuran Yaşmaklı sahibini sevindirdi
Giriş Tarihi: 13.01.2018 12:52 0

Gümüşhane'de suni olarak tohumlanan 'Yaşmaklı' adındaki simental cinsi inek, üçüncü doğumunda 3 buzağı birden dünyaya getirdi.

Haber: Anadolu Ajansı - Gümüşhane merkeze bağlı Aksu köyünde geçimini hayvancılıkla sağlayan Yılmaz ailesi, "Yaşmaklı" adını verdikleri simental cinsi ineklerine suni tohumlama yaptırdı.

İki erkek ile bir dişi buzağı doğuran "Yaşmaklı", sahiplerine büyük sevinç ve heyecan yaşattı.

"3 buzağı doğurunca biz de şaşırdık, çok sevindik"

Havva Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 ineğe sahip olduklarını belirterek, "Yaşmaklı"nın bundan önce iki doğum daha gerçekleştirdiğini ve o doğumlardan elde ettikleri iki erkek danayı beşer bin liraya sattıklarını söyledi.

Yılmaz, 7 Nisan 2017'de "Yaşmaklı"ya yeniden suni tohumlama yapıldığını anlatarak, "İneğimiz bu sefer üçüz doğurdu. Hiç beklemiyorduk ama yükü ağırdı. Aşılama yapıldığı için danasının çok büyük olduğunu düşünüyordum. Önce ikiz dünyaya getirdi. Danalarını yalarken tekrar doğuma yattı. Bir mucize oldu, 3 buzağı doğurunca biz de şaşırdık, çok sevindik. Bütün köylü görmek için buraya hücum etti." şeklinde konuştu.

Buzağıların ikisinin erkek, birinin dişi olduğunu ifade eden Yılmaz, erkeklere "Ökkeş" ve "Keçeli", dişiye de "Yasemin" adını verdiğini kaydetti.

"Üçüz doğum bizim için de sürpriz oldu"

Veteriner Abidin Kobya da yaptıkları suni tohumlama sonucu ineğin 3 buzağı birden dünyaya getirdiğini söyledi.

Tohumlamanın tutma şansını artırmak için özel yöntemler uyguladıklarına dikkati çeken Kobya, "Bu, istisnai durumlardan bir tanesi. Daha önceki yıllarda ikiz doğumlar elde etmiştik ama üçüz doğum bizim için de sürpriz oldu. Anne ve buzağıların sağlık durumları iyi." ifadelerini kullandı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90