alexa verify

Vatandaşlardan yeşil bilince büyük destek

Vatandaşlardan yeşil bilince büyük destek
Giriş Tarihi: 12.09.2018 16:37 Güncelleme Tarihi: 12.09.2018 17:33 7108 Okunma 0

Eski bir Türk geleneğimiz olan yeni doğan her çocuk için bir fidan dikme kültürümüzü devam ettirmek isteyen vatandaşlarımız bu konuyla ilgili kanun çıkartma talebinde bulundu.

Haber: Meryem Ramazanova - T.B.M.M'nin konuyu geniş olarak ele alıp yaşanan her ölüm için de bir ağaç dikilmesini yasal düzenleme ile kanunlaştırılması hedefleniyor.

Kampanyayı 'Galip Gezer' başlattı

Kampanyayı geliştiren ve başlatan Galip Gezer, 'Mukaddes vatanımızdaki bu yeşil hareket ile kitleler halinde yapılmış dünyanın gelmiş geçmiş en büyük fidan dikme girişimi hedefine ulaşılacaktır. Ayrıca ilgili kanunun yeni anayasamızda çıkacak ilk kanun olması talep edilerek, bütünleyici bir anayasaya sahip olduğumuzun batı dünyasına ispatı ile yükümlülüğümüzü yerine getirmeliyiz.' diyor.

Bu kanun teklifine göre, doğum evleri ve ilgili şehrin cenaze hizmetleri masasına vatandaşlar tarafından 10 Türk lirası bir ücret yatırılmalıdır, 10 Türk lirası da Hazine Müsteşarlığımız tarafından karşılanmasıyla yine ilgili Belediye sınırları içerisinde doğan veya ölen bireyin adının yazıldığı küçük bir ad künyesi ile dikim işleminin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Öte yandan ilgili valilik makamlarının, belediye encümenleri, çevre bakanlığımız ve tarım bakanlığımıza bağlı Bitkisel Biyoçeşitlilik Müdürlükleri'nin ortak protokolleri ile ağaç dikim bölgelerinin belirlenmesi ve fidan üretiminin yapılması gerekmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2016 yılında 422.135 vatandaşımız ölüm,1.309.771 vatandaşımız da doğum olarak nüfus raporlarına girmiştir. Bu sonuç neredeyse yıllık 1 milyon 750 bin ağaç demektir.

Kampanyayı başlatanlar çocuklarında yeşil bilincini arttırmak adına ilerleyen yaşlarında kendi adının yazdığı ağacıyla tanıştırılması bir kültür haline getirilmesi kanaatindedirler. Ayrıca vefat eden yakınlarımızın hatıralarının canlı kalması için ad ağacının bir vefa örneği olması düşünülmektedir.

Kanunun T.B.M.M.'nde gayrısız 600 vekil ile kabul edilmesi ümit edilmektedir.

Bu kanunun komşu ülkelerde de uygulanması desteklenmektedir.

Sonuç olarak bu kampanya sayesinde vatandaşların soluyacağı hava kalitesini yükseltilmesi, arı popülasyonunun çoğaltılması, yabani bitki ve hayvan çeşitliliğinin artırılması hedeflenmektedir.

'Change' isimli kampanya sitesinden desteklenebilen kampanyanın ismi 'Yeşil Bilinç için vatandaşlarımızın çoklu imza ile kanun çıkartma talebi' olarak yer alıyor ve 2500 kişiden imza bekliyor.

Sizde bu önemli kampanyaya destek olabilmek için ilgili sayfadan kampanyayı imzalayabilirsiniz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Galip Gezer 29.09.2018 18:24
Teşekkürler yunus kardeşim.
Yunus Doğan 18.09.2018 09:22
Çok güzel bir kampanya. Başlatan tebrik ediyorum.
Atlas Global haber detay altı 620x90