Arzu Aydın Koç

Arzu Aydın Koç

Tırnak yeme alışkanlığı

Yaşı ne olursa olsun her çocuk anne babasının ilgisine ihtiyaç duyar. Özellikle küçük çocuklarda önemli olan ilgiyi çekmektir, hangi davranışla ilgi çektiklerinin bir önemi yoktur.
Tırnak yeme vb olumsuz davranışla anne babasının ilgisini çeken bir çocuk, bu tutumu kullanmaya devam eder. Çünkü ebeveynlerden sık sık uyarı almaya başlamıştır ve dikkati o davranışa yönelmiştir ve bu davranış otomatik hale gelmiştir.

Anne babalar için tırnak yeme çoğu zaman endişe verici bir durumdur. Bu davranış bazen 15 aylık gibi erken dönemde görülse de genellikle 3-4 yaş civarında ortaya çıkar. 5 yaş civarında başlayıp 12 yaşda duraksayan ve bazen yetişkinlikte bile devam eden bir durumdur.

Tırnak yeme; çocuğun anne baba ilgisine olan ihtiyacından kaynaklanan ve otomatikleşen istemsiz bir davranış olabileceği gibi, bilinçaltına atılan rahatsız edici olayların, iç sıkıntısının, kıskançlığın veya kızgınlığın dışa vurumu da olabilir.

Önemli olan tırnak yeme davranışının ortadan kaldırılması değil, sebep olan sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Aksi halde çözüm kısa süreli olacaktır ve sorun olan davranış yerini tik, parmak emme gibi başka bir davranışa bırakacaktır.

Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olabilir ve aşırı baskıcı, aşırı otoriter tutumla büyüyen, sürekli azarlanan, eleştirilen çocuklar da bu davranış sık görülebilir. Yeterli sevgi ve ilgi göremeyen, kıskandırılan, gergin bir ortamda büyüyen çocuklar bu davranışa yönelebilirler. Aile içinde tırnak yiyen bir modelin olması da, bu davranışın modellenerek gelişmesine neden olabilir. Çocuk tırnak yiyen kişiyi taklit eder ve bir süre sonra davranış haline getirir.

3-4 yaşlarına kadar bu davranışın görmemezlikten gelinmesi önemlidir. Bu davranışa neden olan etkenler saptanmalı ve bu durumlar çözülmelidir. Tırnak bakımı, krem ile yumuşak tutmak işe yarayabilir.

Çocuğu bu konuda sık sık uyarmak, “yapma” diye hatırlatmak, çocuğun bu şekilde anne babasının ilgisini çekmesi tırnak yeme davranışını pekiştirecektir. Anne baba çocuğu tırnak yediğinde uyarmak yerine, yemediğinde onure etmelidir. Ancak bu “aferin, tırnaklarını yemedin” gibi olumsuz davranışı hatırlatan bir cümleyle değil, olumluya yönelik ve tırnak yemeye dikkat çekmeyen “ bak bu gün tırnakların ne kadar güzel görünüyor” gibi bir yaklaşımla olmalıdır.

Tırnak yemenin hangi durumlarda arttığı ya da azaldığı ve bu durum karşısında anne babanın nasıl tepki verdiği çok önemlidir. Bu konuda çocuğa olumsuz tepki vermek, azarlamak, cezalandırmak işe yaramaz ve aksine çocuğun özgüvenini zedeler, olumsuz sonuçlara neden olur. Çocuk bu davranışa yöneldiğinde, bu konuda onu uyarmadan dikkatini başka yöne çekmek, herhangi bir konuda yardım istemek, ellerini meşgul ederek davranışta uzaklaştırmak işe yarayacaktır.

Tüm bu davranışlar işe yaramıyorsa uzman desteği alınmalı ve davranışa sebep olan nedenler araştırılıp, ortadan kaldırılmalıdır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın