Arzu Işık

Arzu Işık

Ayarsız iklim koşulları

Hayli yorgun baharın ardından, gecikmiş yaz kendini güneşin şımarık yüzüyle gösterdi nihayet.
Ayarsız iklim koşulları insanların dengesini de bozdu. Mevsim baharken yakışan yaza uymadı. Sabahı yaz akşamı baharla geçirince haliyle insanın aklı karışıyor. E biz insancıklar ne yapalım? Zaten kapılmışız bir rüzgara oradan oraya savruluyoruz. Artık rüzgar nereye bırakırsa…

Kendini akışa bırakmaya o denli alışmışız ki her şeyi kanıksar olduk. Daha dün bomboş olan kaldırımlarımzda, altı çocuklu Suriyeli ailelerin köşeleri parsellemesi çok doğallaştı. Anneyle üç çocuğu karşı kaldırımda,  babayla üç çocuğu diğer kaldırımda mesken tutarken, ev temizliğiyle canhıraş ter döken, yurdum kadının merhamet duygusu onların günlük yevmiyesinin siftahı her gün!

Kredi kartları patlamış, icralar kapıya dayanmış nicemiz sıkıntıdayız ama olsun iphone 6 mız var elimizde. Havamız yerinde. 

Bir diva üç tane gözlük alacak diye koca dükkan kepenk indiriyor. Ahali merakla mimiklerine kadar takip ediyor sanki bir evliya edasıyla gezen o divayı. Ayarsızlık divada mı, dükkan sahibinde mi, yoksa onları ağzı açık izleyen ahalide mi bir düşünmek gerekir.

Aklımız karışık hem de çok. Ayrıldığı kocasıyla tekrar birleşip kendisini satmak isteyince öldüren Çilem’in suçlu mu, mağdur mu, kahraman mı olduğunun adını koyamıyoruz. Yaşasaydı kocasının yaptıkları sıradan olacaktı…

Dengemiz öylesine bozuldu ki doğum günü diye, daha okuyup anlayamadığımız, Kuranı-Kerim’i -dua niyetine olsa gerek- pasta yapıp yiyebilir olduk. Yapacak bir şey yok. Suç biz insancıkların değil. Mevsimler dengesiz.

Dün söylediğini bugün yutanlar, tamamen inkar edenler, burnu yalandan karşı duvara değenler, kötünün üstüne beyaz örtü çekenler, tüm beceriksizliklerini bir kılıfa giydirenler ve bir de üstüne bunları başkasına yamayanlar olmamış olsak iyi kimseleriz aslında. Biz mükemmeliz biz de bir sıkıntı yok da iklimler ayarsız. Ne diyelim; yaza zeval gelmesin..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın