Bahar Öztan

Bahar Öztan

Gurbetçi olmak gerçekten zor

Benim için çok kıymetli, değer verdiğim gurbetçi kardeşimin yüreğinden kopan yazıyı okudum. Çok etkilendim gerçekten gurbette yaşamayan anlamaz böyle içten yazamaz, yazıya şöyle başlıyor.
Gurbetçi olmak gerçekten zor
Bildiğiniz cezaevi çilesi.. Yıllarca ölesiye çalışır izin parası biriktirir imkanın varsa senede bir kere memleketine gidersin, çünkü yazın dört kişilik bir ailenin uçak parası şanslıysan minimum 2.000 euro tutar.. Bu sadece uçak, bir de yanında harçlığın olacak tabi, oda en az 3000 euro..

Sevdiklerini öpüp koklamanın bedeli minimum 5000 euro, yani gurbette yaşayanlar mutluluklarını satın alır, öyle gelir Türkiye'ye.. Çünkü yaz oldu mu iki misli arttırılır herşeyin fiyatı, koskoca senede aileni bir kere görürsün kardeşlerini, anneni, babanı sevdiklerini bu koca yılda bir kere koklarsın doyamazsın.. Türkiye'ye gitmene birkaç ay kala geçmez o günler, bitmez uçağa binince saatler bile ilerlemez.. Gittiğinde bitmesin, yavaş geçsin günler diye dua edersin.

Gurbetten gelen misafirlerinizi izleyin, uzaktan geç yatarlar ama ne kadar geç yatarlar, erken uyanırlar ne kadar az olursa o kadar çok kalmış gibi hisseder kendilerini, çünkü yıllarca gider gelir böyle her sene ailesinden ayrılırken bir yanı ölür sanki gelirken heyecandan, dönerken ömründen hep bir yanı eksik gider geleceğin zaman ailesi karşılar sevinçle evde bayram havası olur yolcu ederken cenaze evine döner, kimsenin yüzü gülmez herkes ağlar böyle geçer bir gurbetçinin ömrü.. Sonra bir bakarsın uçak iner, ailesi gelir tabutunu alır gülerek heyecanla beklenen o misafir bağlanarak ağıtlarla karşılanır kimsesiz gibi bir uçağın deposunda bir eşya gibi gelir sevdiklerine ve ülkesine, kısaca gurbet yarı ölümdür zaten.. Ha bir de şunu eklemek istiyorum, Türkiye'de esnafın "Almanca'ya göre muamele yapıyoruz" demeleri hep aklımızda...

Ey güzel insanlar başka Türkiye yok, toprağın, ezanın, milletin değerini bilin.. Ben diyorum ki vicdanınızın sesini dinleyelim, Gurbetçi demesek, hatta dünyanın neresinden gelirse gelsin tüm turistleri kazıklamasak ileri vadede öyle kazançlı çıkacak ki ülkemiz bunu başarırsak mesele bitmiştir.. Haftaya görüşünceye dek sağlıkla kalın.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın