Dağlık Karabağ sorununun analizi ve çözüm yolları (3)

Ermeni kamuoyu çözümün bir parçası haline getirilebilir.

Değinmek istediğim bir diğer önemli konu ise Dağlık Karabağ sorununa ilişkin Dağlık Karabağ'ın Ermeni kesiminin ve Ermeni kamuoyunun tutumudur ve bu tutumun değiştirilmesine yönelik atılması gereken adımların önemidir. Bence sürecin şimdiki bölümünde ermeni kamuoyunun ikna edilmesi barış sürecine çok önemli katkılar sağlaya bilecek niteliktedir.

Ermeni toplumunu incelersek, toplumda bir kısım insanların tüm konulara sırf ideolojik, milliyetçilik çerçevesinden baktığını görürüz, ki bu kesimin Hocalı'da olup bitenlere hak kazandıracak kadar ve Türkiyenin doğu topraklarına karşı bir takım iddialar ireli sürecek kadar düşünceden yoksun ve kendilerini "Büyük Ermenistan" hülyasına kaptırmış insanlar olduğunu görürüz.

Toplumun bu bölümü Dağlık Karabağ sorununun çözümünü ve Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılması olasılığını asla kabul etmeyecektir ve barışçıl çözüme çalışan Ermenilere hatta “ihanet ediyorlar” gözüyle bakacaklardır. Bu kesimin bu konuyu kabul etmesi tamamen Ermeni basınının ve Ermeni yetkililerin işidir.

Fakat Dağlık Karabağ'ın Ermeni topluluğu ve Ermeni saldırıları ve işgaliyle Azerbaycan'dan taşınmak zorunda kalmış, halen Azerbaycan`ı bu konuda haklı gören azımsanmayacak derecede nüfusun önemli bir kısmını oluşturan ermenilerin bu konuyu kabul etmeye hazırlanmasında Azerbaycan basınına ve yetkililerine de ciddi sorumluluk düşüyor.

Bir kaç kez Azerbaycan yetkililerinin bu konuda beyanat vermesine rağmen, barış sürecinde yeni bir ilerleme sağlamak için Dağlık Karabağ'ın Ermeni kesiminin Azerbaycan vatandaşı olarak halihazırdaki durumlarından çok daha iyi, refah içinde yaşayacaklarına inandırılmaları gerekir. Bu bakımdan Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Memmedyarov'un en son 30 Aralık 2012 yılında verdiği röportajda "Karabağ Ermenilerinin iyi yaşamasını istiyoruz ve onları Azerbaycan vatandaşı olarak kabul ediyoruz" diyerek ve yeterince açık fikirler seslendirerek bu konuda Azerbaycan'ın kararlılığını ortaya koydu. Tabii daha açık açıklamaların verilmesi Azerbaycan kamuoyunda tepki oluştura bilir.

Bunun için de bu adımların yanında, Azerbaycan topraklarında Azerbaycan halkına karşı çok acımasızca katilce hareketler yapan Ermeni generallerinin cezalarına ulaşması için gereken tüm adımların da atılması gerekmektedir.

Ermeni kesiminin Azerbaycan vatandaşı olarak daha iyi, refah içinde ve şimdikinden daha iyi şartlar altında yaşayacaklarına inandırılması meselesi çok önemlidir ve zannediyorum görüşmelerin yeni aşamasında üzerinde durulması gereken en önemli faktörlerden biri budur.

Ermeni kamuoyunun doğrudan Azerbaycan yetkilileri tarafından Dağlık Karabağ'ın çözümüne hazırlanmaları sorunun çözümünde en önemli faktördür ve bu faktör diğer çıkar gruplarının ikna edilmesinde kilit rol oynayabilir.

2013 hem Ermenistan'da, hem de Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı seçimleri yılı olduğuna göre bu yıl sorunun çözümünde çok büyük adımlar atılması olasılığı açısından inandırıcı olmasa da bu tür teknik konular üzerinde çalışmalar yapılmalı ve bu çalışmalar akademik bir yapı üzerine oturtulmalı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ise altyapısı çok iyi hazırlanmış bu tür yeni hamleler gerçekleştirilmelidir. Böylelikle bölgesel barış ve işbirliği için yeni bir süreç başlatılmış ola bilir.

Website
Twitter

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın