Gürcistan'da neler oluyor?

Bilindiği üzere Gürcistan`da geçen Ekim ayında “Gürcü Arzusu” koalisyonu seçimleri kazandı ve koalisyonun lideri Bidzina İvanişvili`nin başbakanlığında yeni hükumet oluşturuldu.

İvanişvili hükumetinin seçim sonrası süreçteki uygulamaya çalışdığı iç ve dış politikaya dikkat edersek, yakında Gürcistan`da ve Kafkasya`da yeni değişimlerin olacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Zaten başbakanın verdiği demeçlere bakacak olursak yeni Gürcistan`ın nasıl şekilleneceyini çok açık şekilde göre biliriz. Örnek olarak, İvanişvili Ermenistan ziyareti sırasında, “Ermenistan NATO ve Rusya arasında götürdüyü dengeli siyaseti ile bizim için çok güzel bir örnek teşkil ediyor” söyleyerek Rusya ve Gürcistan arasında Saakaşvili`nin yönetime gelmesiyle oluşan ve 2008 yılının Ağustos ayındakı krizle had safhaya ulaşan devletlerarası krizi çözmek ve Gürcistan-Rusya ilişkilerini yeniden iyi bir duruma getirmek için çalışacağının altını çizmiş oldu.

Ayrıca Mihail Saakaşvili`nin iktidara gelmesiyle rus ajanı adı altında hapse atılan ordu generallerini hapisten çıkarak Rusya`ya doğru ikinci bir adım atmış oldu ve Rusya`yla ilişkilerin iyileştirmesi yönünde girişimlerinde kararlı olduğunu göstermiş oldu. Bu günlerde Davos`ta rus başbakan Dmitriy Medvedev`le ayaküstü tokalaşan İvanişvili bir kaç yıldan beri rus yetkililerle bu düzeyde ayaküstü de olsa görüşen ilk Gürcü lider oldu. Peki Gürcistan Batı`dan yüzünü çeviriyor mu?

Daha cumhurbaşkanı seçimleri olmadan net bir şey söylemek zor, ama Gürcistan dış siyasi hattıyla ilgili bir kaç şey söylemekde fayda vardır.

Öncelikle Saakaşvili Gürcistanda rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede çok üstün başarılar gösterse de Rusya`ya tam olarak sırtını dönmesi yalnış bir politikaydı. Çünki bölgedeki lider güçe karşı bu şekilde bir savaş açmak akıllıca bir şey değil. Lakin buna rağmen, Mihail Saakaşvili, Ağustos 2008`de Rusya saldırısından sonra belli başlı imaj kaybı yaşasa da, hala Rusya`ya karşı cesurca direnişine göre ve Gürcistan`da inkılap seviyesinde yeniliklere imza attığı için yine de azımsanmayacak derecede insan tarafından hala destekleniyor. Peki İvanişvili nasıl oldu da seçimleri kazandı? Bence bunun en önemli iki nedeni vardır; Öncelikle, Gürcistan`ın yürütdüyü batılılaşma ve avrupalılaşma siyaseti Batı ülkeleri tarafından tam anlamıyla desteklenmedi ve gürcü kamuoyu artık Batı ülkelerine, özellikle Ağustos krizinde NATO`nun devreye girmemesi ve rusların “biz bu coğrafya`da istediğimizi yapa biliriz mesajı” ile gürcü kamuoyunda Batı`ya karşı güvensizlik oluşmasına neden oldu.

İkinci olarak, Gürcistan`ın ekonomik olarak belirli bir düzeye gelememesi ve Saakaşvili iktidarı hakkında yayılan video görüntüler halkın Mihail Saakaşvili yönetimine güvenini sarsan ikinci önemli nedendir.

Eğer Rusya yeniden Gürcistan`da üstün güç olmayı başarırsa ve başbakan İvanişvili söylediği gibi Rusya`yla “dengeli siyaset” yapacaksa ki muhtemelen öyle olacaktır, o zaman geçen 10 yılda Kafkasya`da önemli ölçüde azalan rus hegemonyası yeniden canlanacaktır diye biliriz. Ruslarıın yeniden bölgeyi kontrol altına alması yönündeki girişimlerinde başarılı olması.

Batı ülkelerinde süregelen ekonomik istikrarsızlığın ve bu ülkelerin tüm gayretlerini kendi ekonomilerini güçlendirme yönünde sarfetmeleri Rusya`nın bölgede önünün açılmasına ve belli ölçüde dengelerin kendi lehine değişmesine sebep olan önemli nedenlerdendir. 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın