Çağlayan Neyman Sönmez

Çağlayan Neyman Sönmez

This Is It

Michael Jackson hakkında çıkan onca spekülasyona rağmen özeli hakkında fikir sahibi olmamızı olanak sağlayan bir yıldız değildi. Onu efsanaleştiren de biraz da bu gizemiydi belki de. Olumsuz izlenimlere ve saldırılara karşı, kendini gösterebilmesi için  ölmesi mi gerekiyordu. O hep sustu. Yaşasaydı muhteşem dönüşüyle cevabını verecek hala dimdik ayakta olduğunu ispatlayabilecekti.

This Is It filmi de çıkacak olan konser dvdsinde yer alacaktı büyük ihtimalle. Son provalardan iki gün sonra ölmesi ne acı.  Kahramanlara yakışır trajik son Michael Jackson'ı da yakaladı ve kahramanlık mertebesinde yerini en yükeklere taşıdı.

Bu kör öldü badem gözlü edebiyatı değil, filmde ölü bir yıldızın üzerinden bir duygu sömürüsü, ticari vurgun kesinlikle söz konusu değil. Londra'da başlayacak konserler serisinin prova ve kamera arkası görüntülerini, yeniden çekilmiş klipleri ve onunla beraber bu yola baş koymuş çalışanlarının röportajlarını içeriyor.

Michael'in öz yaşam öyküsüne dair herhangi bir şey yok. Ama film boyuca görüyoruz ki 50 yaşında olduğuna sürekli kendimizi ikna etmek zorunda kaldığımız gencecik ve çocuk ruhuna sahip Michael var karşımızda.  İşini hem bir oyun alanı gibi görerek eğlenen hem de profesyonel bir titizlikle tüm ekibi yönetebilen bir lider.

Ağzında lolipopuyla olan bitene heyecanla bakan, şovunun aşama kaydetmesiyle çocuk gibi neşelen naif biri Michael.

Şarkılarının her bir notasının üzerine titizlikle eğilen orkestrasını en iyisini yakalayana kadar zorlayan her şeyin dört dörtlük olmasını talep eden mükemmelliyetçi biri Michael.

Aynı zamanda isteklerini dile getirirken emir vermeyip kibarca rica eden ama mesafesini de koruyabilen asil ve aşmış biri Michael.

En önemlisi de dünyanın gidişatına karşı aşırı duyarlılığa sahip. Dünyanın yokoluşuna dört yıl kaldığını düşünerek insanları sevgiye ve duyarlığa tekrar çağırmayı misyon edinmiş biri. Konserler gerçekleşecek olsaydı insanoğluna çağrısını yapacaktı. Umarım insanlık çağrına cevap verir ve senin sözlerinle kendine gelmeyi başarır.

Nasıl Michael Jakson olunduğunu,  Popun kralı ünvanına sahip olmasının nedenlerini ve neden onun gibi birisinin çıkmadığını açıkça gözler önüne seriyor film. Önyargılı beyinlere de nüfuz etmeyi başarabiliyor ayrıca.

İşin en ilginç tarafıysa Michael'in söylenlerin aksine oldukça sağlıklı ve herkesten daha enerjik görünmesi. Ölmüş olabildiğe inanmak neredeyse imkansız. Sesinin ve dansının provalarda yarısını kullanmış olsa da eski günlerdeki performansından hiçbir şey kaybetmediği apaçık ortada.

Muhteşem bir şov kaçırdı dünya. Sadece konser olarak nitelemek zayıf kalır büyük bir müzikal şovla tek olduğunu hatırlatacaktı Michael dünyaya. Kompleks sahne sistemlerinin inşa edildiği, canlı performansın arkasında gösterilmek üzere tekrar çekilmiş bazıları üç boyutlu olarak hazırlanmış kliplerle, insanlığa görmedikleri bir şey sunmalıyız diyordu Michael. Maalesef olmadı.

Bu dünyaya ait değilmiş hissiyatını veren Michael uçup gitti aramızdan. Son hediyesi  This Is It ise konser hayalimi  bir nebze olsun yaşattığı için mutluyum. Belleğimize kazınmış şarkıları ve anılarımız ile çağdaşımız olduğunu düşünerek avunmaktan başka çare yok.

 
Michael Jackson - This Is It  fragman...

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın