Bunlarıda enflasyon hesabına eklemek gerek..

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirli aralıklarla enflasyon oranı yayınlanır. Kimseyi ikna etmeyen bu istatistik hesaplamasında yazın soba borusu, kışın kavun-karpuz gibi komik kalemler hesapla
Ancak son aylarda öyle kalemler var ki enflasyon hesabına mutlaka ve mutlaka eklenmesi gerek.
 
Bunlardan birincisi trafik poliçesi:
 
31 Mart 2015'te 370 TL olan sıfır otomobil trafik poliçesi Kasım ayını 730 TL gibi fiyatlarla kapatacak, yılbaşına kadar beklenti 1.000 TL civarı. Hasarlı araçlarda bu rakamlar 4.000-5.000 TL'lere kadar çıkabilmekte.
 
Yüzdelik hesabına vurulamayan bu anormal fiyat artışları araç sahiplerinin canını uzunca bir seneler sıkacağa benzer.
 
İkincisi ev kiraları:
 
Uzunca bir süredir kiralar konusunda araştırma yapmamıştım.
 
Her şey bir tanıdığımın ev sahibi kirayı 1.200 TL'den 2.000 TL'ye çıkardım, ödersen otur ödemezsen çık demesiyle başladı.
 
Hem arkadaşa yardım hem araştırma olarak özellikle Anadolu Yakası Ataşehir bölgesinde yaptığım görüşmelerde geçen sene 1.200 TL civarındaki evlerin kiralarının bu sene 2.000 TL'ye fırladığını gördüm.
 
Bir sene de ne değişti de 800 ile 1.000 TL arasında fiyatlar değişti diyecek olursanız. Bu sorunun tek cevabı kentsel dönüşüm. Lafı evirip çevirip ödemeyi müteahhit mi? Siz mi yapacaksınız? Sorusuna getiren emlakçılar müteahhit cevabını duyar duymaz bu fiyatlara 250 TL daha ekliyor.
 
Okuduğum Kitaplar
 
Bu yazımda tanıtacağım kitap Anthony Robbins'in Sınırsız Güç kitabı. Bu kitabı benim için değerli kılan şeylerin başında benimde hocam olan kitabın çevirmeni Dr. Mehmet Değirmenci gelmekte.
 
Kişisel gelişim kitaplarına meraklı olun ya da olmayın, kendi içinizdeki gücü keşfetmenizde kılavuzluk yapacak kitaptaki örnekleri kendi hayatınıza uygulayarak geçmişte imkansız dediğiniz pek çok şeyi başardığınız göreceksiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın