Figen Çağla Koptekin

Figen Çağla Koptekin

Bir Güvercin; David Helfgott

Yüzyıllar boyu sanatçılar kendilerini ifade etmek için çeşitli iletişim yollarına yönelmişlerdir.
Bir Güvercin; David Helfgott
Örneğin; Van Gogh derin iç dünyasının renklerini sarı ve turuncu tonlarının hakim olduğu tuvallere yansıtırken, Eleni Karaindrou duygularının tercümanlığını bestelerine, Sabahattin Ali kaleminin gücüne yansıtırken, David Helfgott sihirli parmaklarının büyüsü ile piyano notalarına aktarmıştır.

Yani derin iç dünyasının yansımalarını ifade ederken her daim bir araç ve bu araca tutku ile hizmet eden bir sanatçı ile yollarımız kesişmiştir.

David Helfgott, delilik ile dahilik arasından yer alan bu ismi ilk olarak Shine filmi ile tanımıştım. Film, otoriter ve memnuniyetsiz bir babanın piyanoya aşırı derecede duyarlı ve yetenekli olan çocuğunun beş yaşından itibaren kariyer basamaklarındaki adımını, hayallerini ve hayal kırıklılarını gözler önüne seriyordu.

Film, akıl hastanesinde geçen 12 yılın ardından, vazgeçilmeyen piyano tutkusu ile yeniden sahnelere dönmenin hikayesiydi biraz da...

Shine, 7 dalda Oscar'a aday olarak gösterilmiş, en iyi erkek oyuncu ödülününde sahibi olmuştur.

Geçtiğimiz aylarda Aya İrini Müzesi, mükemmel atmosferi ile dünyanın en iyi piyanisti olarak göstereilen David Helfgott'u ağırladı. Biz de yerlerimizi alarak, kulaklarımızdaki pası silme imkanı elde ettik.

Her çocuk babasından biraz yaralıdır...

Aya İrini'deki gecede o yaraları, yaraların kabuk bağlayışlarını, kimi zaman farkında olmadan getirdiği başarıyı, zaman zaman açılıp yeniden kanamasını...
Anlarsınız ya bin bir duygu durumu ile var olabilmenin derin ağırlığının anlatımına şahit olduk.

Aya İrini'deki devasal geceyi dinleyenler sadece bizler değildik. O geceye müzenin güvercinleri de kanat çırparak eşlik ettiler. Dev kolanlar arasından yükselerek David Helfgott'un hikayesini bizlere fısıldadılar.

Gökyüzünde süzülen bir kuş misali gibi piyanoda süzülen parmaklarının ahengi notalar ile birleşerek fısıldadı o gece..

Bir güvercin uçtu o gece, bize bin bir duyguyu yaşamanın derinliğine hapsederek. Bir güvercin uçtu o gece belki de gerçekleşmeyeceğini bildiğin halde yine de inanmaya devam ettiğin hayalini hatırlatırcasına, umut diyerek uçtu...

Bir güvercin uçtu o gece deliliğin getirdiği en iyi dahiyi bize göstererek, bir güvercin.. 

Işıklı yolların karanlık sokaklardan geçtiğini ama parıltısından hiçbir şey kaybetmediğini göstererek uçtu..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın