Filiz Köseoğlu

Filiz Köseoğlu

Engellilere azıcık saygı!..

Hani hep söylerim ya engellileri tek bir günde hatırlamayın…

Özel günlerde bir günlüğüne çok değerli olurlar sadeceDevlet Büyüklerimiz değil Halkımız içinde geçerli bu sözlerim.

Bir kere sevmeyi değer vermeyi bir kenara bırakalım saygıduymasını bilmelisiniz.

Aslında kendisine saygısı olan bir insan karşısındakine desaygı duyar, ben kendime saygılı ve sevgi dolu olduğum için karşımdaki kişiyede saygı ve sevgi duyarım.

Çok sık başıma gelen bir olayı size anlatmak isterim bu yazımıokuyan her kim olursa olsun eğer o hatayı yapanlar varsa lütfen ders alsınlar.Siz şimdi diyeceksiniz ki senin ne haddine bizlere ders vermek diyedüşünürseniz ve kızıp eleştirirseniz siz bilirsiniz ama yazımın devamını okuyunöyle eleştirin.

Pazar günü akşam üstü kuzenim aradı iki saatliğine İstinyePark’a gidip gelelim dedi, gittik kitap almak için D&R girdim, kasaya ödemeyapmak için bende sıraya girdim. Kimse sırasını vermeye mecbur değil bazılarıveriyor sırasını buyur ediyor ön tarafa doğru. Neyse sırada bekliyoruz ben enarkadayım tekerlekli sandalyede olduğum için insanlara zarar vermemek içinazıcık mesafe bırakırım. Bir uyanık Bey, çaktırmadan önüme geçiyor.

Bir baktım şöyle yüzüne doğru anlamadı yine bir hamleyapıyordu ki,  tersime geldi tersledim.

- Dur bakalım dedim sıra benim…

Utanmadan yüzüme sert, sert bakarak, geç dedi.

Ağzımdan laf çıkar çıkmaz of dedim biraz sert oldu sözüm,ama adamın pişmiş kelle gibi sanki suçlu benmişim gibi, utanması gereken bendeğil utanması gereken o… işte sözde giyimine kuşamına bakarsan adam.

Bundan 20 gün önce asansörde bekliyoruz, normalde kuzenlerimasansör kullanmıyor ben olduğum zaman kullanıyorlar.

Yine bir Bey elinde 1 tane poşet bekliyor elindeki poşetidüşürerek 1-2 adım benim önüme geçti, gelen asansöre bindi…

Aynı gün yine D&R girmiştim, gayet şık giyimli bir beysırada bekliyor, telefonda konuşuyor.. ödemeyi yapıp hemen geliyorum yetişirimmerak etmeyin dedi, sonra beni gördü kibarca sen öne geç dedi.

O asansörde ki beyi düşündüm o an… Vay bee… dedim.. demek kikibarlık ölmemiş dedim içimden.

Yok, ben böyle iyiyim lütfen dediğimde o beyin bana verdiğicevap şöyle oldu.

Olmaz kesinlikle öncelik bayanlarındır lütfen...

Milyonda birde olsa böyle kibar saygılı insanlar var,ölmemiş insanlık kibarlığa bakar mısınız? Siz bayansınız diyor, sen engellisindemiyor beni kırmamak için.

Biliyor musunuz? Doktora gitmekten nefret ediyorum, teknedeni asansör, o kadar kaba saba insanlar var ki anlatamam. Çapa Tıp FakültesindeDiş Hekimliği bölümünde bir doktor yaptı o uyanıklığı hastasını yavaşça benimönüme geçirdi.

Zaten insanlardan o gün soğudum o gün bir kere daha kendimlegurur duydum. Gurur duymamın tek nedeni böyle okumuş kültürlü cahil olacağıma,eğitimsiz kültürlü olayım bu bana yeter...

Lütfen azıcık saygı, inanın o an insan çok üzülüyor çünküorada oturmak insanlara mahkûm bir şekilde yaşamak hiç kolay değil, yüreğinizinbir köşesi eğleniyorken diğer köşesi insanlara yük olma düşüncesiyle eziliyor.Tabii bu benim hüsnü kuruntum ama oluyor öyle düşünceler bazı, bazı.

Kendinizi çocuklarınızı bizim yerimize koyun, asansörlerikullanmayın ya, azıcık yürüyün  hemfenamı olur biraz zayıflamış olursunuz.

Ben bu yazıyı yazarak ne duygu sömürüsü yapıyorum nede kendimiacındırıyorum aksine ben kendimi çok seviyorum ve kendimle gurur duyuyorum.

Ama şunun için yazdım, yine yazacağım her engelli benim gibicadı değil, bakmayın benim sessiz duruşuma sinirlendiğim zaman fenaatlatıyorum.

Ama haksız değilim inanın, zaten dışarısı engellerle dolubirde insanların böyle basitçe ama çokta kırıcı olması insanı yaşamdansoğutuyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın