Lokman Adil Arıcı

Lokman Adil Arıcı

​Birlik olma zamanı

Ortadoğu’da bugün güç boşluklarına baktığımız zaman temelde iki tane diyebiliriz. Birincisi doğu Akdeniz’deki enerji güvenliği, ikincisi Basra körfezindeki İran tehdididir.
Bugün orta doğudaki ben varım demeye çalışan temel aktörler bu bölgedeki bu boşluğu taşeron kuvvetler ile mevcut denge durumunu korumaya çalışmaktadırlar. İŞİD ve onunla ilgili gelişmeler ana olarak bununla ilgilidir. Ancak unutulmamalıdır ki Ortadoğu’da bütün bu çabalar geniş çapta bakılmadığı müddetçe geçici ve sanaldır. 

Gerçek ve kalıcı bir denge oluşturmanın yolu olabilecek kapsamlı bir barış ya da kapsamlı bir savaşla sağlanabilir. Bugün Ortadoğu’daki aktörler şunu çok iyi bilmelidirler ki bu bölgede kalıcı bir barış ancak Türkiye ile yapılacak kapsamlı bir müzakereyle olacaktır. Bu bölgede olan ve etkisi küçümsenmeyecek derecede olan İran’da başka bir faktördür.  

Bu günün ve yarının sıkıntısı olabilecek İŞİD projesi neydi? Irak ve Suriye coğrafyasında İran karşıtı Suudi destekli bağımsız bir tampon devlet veya üniteler siyasi bir yapı oluşturmak olarak tanımlamak doğru mudur? Yalnız ABD’nin bu coğrafyada yapmak istediklerine bakacak olursak bu proje tam ABD’nin Ortadoğu projesidir de diyebiliriz. Bu güne kadar bölgedeki İran gücünü hisseden ABD onun gücünü kırmak, etkinliğini azaltmak için İŞİD projesi ABD, Sudi Arabistan ve bölgedeki İran karşıtı ülkeler açısından amacına ulaşmış gözüküyor.

İRAN’ la yakın ilişkiler içerisinde olan Malikinin İŞİD tehdidinin Bağdat’a 35-40 km kala durdurulması ve Malikinin görevden uzaklaştırılıp yerine Kürt asıllı kişinin IRAK Cumhurbaşkanlığına getirilmesi ve Kürtlerle daha uyum içinde çalışacak ve
İRAN, RUSYA ile stratejik ilişkilerden uzak duracak yeni bir hükümetin kurulması İŞİD sayesinde olmadı mı acaba?

İŞİD ile sadece Maliki hükümeti değil aynı zamanda IRAK Kürtleri ve ABD ile işbirliği yapılmadıkça ve bölgedeki uyumlu çalışılmadıkça başlarına gelecekler fiili olarak gösterilmiştir. Kürt bölgesindeki petrol ve enerji kaynaklarının ABD‘nin kontrol ve yönlendirmesi dışında kullanılamayacağı ciddi bir şekilde hatırlatılmıştır. 

Türkiye’nin önünü iyi görmesi gerekiyor bu güne kadar hiç olmadığı kadar karmaşık bir oyunun içine sokulmak ve oyunun sonunda kendi istekleri doğrultusunda Türkiye’yi şekillendirmek isteyen güçlere karşı birlik, beraberlik içerisine girmesi gerekiyor. Çünkü uzun yıllardır oynanmak istenen oyunun sonuna yaklaşıyoruz. Sadece hükümetin değil halkında ödeyeceği bedel yaklaşmak üzere.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın