Lokman Adil Arıcı

Lokman Adil Arıcı

Her kesimin temel ihtiyacı 'ulaş'ım !..

Evet ulaşım ihtiyacı toplumumuzun her kesimini ilgilendiren bütün kesimlerin hiçbir sorun olmadan ortaklaşa kullandıkları ve memnun olarak sıcak yuvalarına, işlerine, sevdiklerine kavuşmak için kullan
Metropol bir şehir olan İstanbul’un her mahallesinde insanlara hizmet etmek için sabahın ilk ışıklarında yola çıkan Halk Otobüsleri nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul sakinlerini gitmek istedikleri yerlere güvenilir bir şekilde gitmelerini sağlayan ve bizleri bıraktıktan sonra arkamıza bakıp, teşekkür etmediğimiz halk Otobüsleri toplumumuz tarafından genelde şöyle bilinir Büyükşehir belediyesine bağlı çalışan şoför arkadaşlarımızın da belediye personeli olarak bilinmektedir aslında bu sağlıklı bir bilgi değildir.  

Halk otobüsleri yetkilileri uzun zamandan beri büyükşehir ve hükümetle olan çözülebilecek lakın sürekli ötelenen sorunlarını her platformda dile getirmişlerdir. Bu sorunlarının çözümü için en geniş ve ciddi olarak yapılan organizasyon ise İstanbul’un tüm Halk Otobüs şirketleri birleşip 15/Şubat/2014 tarihinde o zamanın başbakanı olan Sayın Recep Tayip Erdoğan’ı davet etmişler ve haliç kongre merkezinde bu güne kadar görülmemiş bir kalabalıkla başbakanını karşılamışlar sorunlarını dile getirmişlerdir. Halk Otobüslerini ilgilendiren sorunlarını bir dosya halinde başbakana sunmuşlardır. Başbakan bu coşkulu kalabalıktan memnun kalmış sorunlarınızla ilgilenilecektir ve kısa zamanda halledilebilecek olanlar çözüme kavuşacaktır demiştir ve şu an o çalışmalar devam etmektedir.

Halk ulaşım yetkili kişileri iç mevzuattan doğan sıkıntılarını gündeme getirmek istediklerinde ulaşabilecekleri yetkililer arasında en etkili olan ve seçildiği günden bu güne kadar seçmeninin yanında olan onların sıkıntılarıyla ilgilenen bulunduğu koltuğu sonuna kadar hak eden İstanbul millet vekili sayın Metin Külünk bey olmuştur. Metin bey vekilliğin gerektirdiği gibi davranarak kurum ve insanların sıkıntılarıyla ilgilendiği gibi Özel Halk Ulaşımın sorunlarıyla ilgilenmiş bu sorunlarını Ankara’da gereken mercilere iletmiştir. Büyükşehir ile olan sorunlar içinde hale görüşmelerin devam ettiğini söyleyebiliriz bu anlamda Özel Halk Otobüsleri yetkilileri vekil Metin Külünk beye halkın yanında olduğu ve bizleri unutmadığı için minnettar olduklarını söylemektedirler.

Yazımın başından itibaren bahsettiğim Özel Halk Otobüslerinin sorunları nelerdir diye bir inceleme yaptığımızda;
1- Öncelikle Karayolları Trafik kanunu kapsamında trafikte yer alan bütün unsurların tanım içerisinde yer aldıkları halde 2918 sayılı kanun kapsamında Özel Halk Otobüslerinin bir tanımı bulunmamaktadır. Tanımı olmadığı içinde belirli yerlerde temsili hakkı da yoktur.

2- Ücretsiz yolcu taşıma problemleri bu konuda onlar için çok önemli çünkü benim araştırmam sonucu 27 kalem ücretsiz taşıma alanları var ki bunlardan bazıları çok ilginç mesela (Özürlü refakatçi, emekli personel, Muhtar, meclis üyesi, Müfettiş, Murakıp, Harcırah)gibi sıralayabileceğimiz alanlar ücretsiz taşınmaktadır. (Burada bir parantez açıp şahit olduğum bir konuyu da aktarayım sanırım yaştan dolayı ücretsiz olarak otobüse binen Bayan Sarıyer’den Taksim’e ücretsiz olduğu için araçtan inmeden birkaç kez gidip geldiğini boğazın manzarasını izlediğini şoförün dayanamayıp, uyarmasıyla şahit olduk iş buralara kadar inebiliyor.

3- Kasko bedelleri çok artırıldı

4- ÖTV oranlarında dengesizlik

5- KDV oranlarının diğer taşıma araçlarından yüksek olması.    

Bunun gibi Özel Halk Otobüslerinin diğer sorunlarını da sıralamak mümkün Halk Otobüslerinin bir yetkilisi olan Sayın Mehmet Şark şunları söylemektedir. Günümüz Sosyal, politik ve ekonomik koşullarında vatandaşa akseden bir zammın yapılmasının zorlukları göz önüne alınırsa esnafın mağduriyetini gidermek amacıyla başka tedbirler düşünülmelidir. Bu sebeple bazı gider azaltıcı tedbirlerin yanında gelir artırıcı tedbirlere ihtiyaç vardır. Gider azaltıcı tedbirler derken idarenin yaptığı hizmet bedeli, ruhsat bedeli, muayene bedeli vs. kesintilerin yapılmaması daha hesaplı akaryakıt sağlanması amacıyla Enerji A.Ş’nin devreye girmesi sayılabilir.  

Sonuç olarak her gün binlerce insanın kullandığı Özel Halk Otobüslerinin sorunlarını yetkililerin duyması gerektiğini ve acil olanlarına mutlaka en kısa zamanda çözüm bulunması gerektiğini aktarmak düzenli bir halk otobüs kullanıcısı olarak aktarmış olalım.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın