Lokman Adil Arıcı

Lokman Adil Arıcı

Süper güç mü dediniz?

Son zamanlarda herkesin diline doladığı süper güç olma meselesi var. İlle de söylem olarak değil, devlet olarak aldığı kararlar veyahut siyasi hamlelerle bunu dünyaya gösterme yarışıdır.
Aslında ikinci dünya savaşından sonra ülkeler kendilerini göstermişler ve kararlarını o doğrultuda almışlardır. Şimdi düşünün öyle bir ülke’ ki ekonomisiyle, teknolojisiyle nükleer kapasitesiyle ve bünyesinde barındıran savaş kabiliyeti olan bir ülke diğer tarafta ise bunlara ulaşmak isteyen ülkeler. Hayalinizi zorlayın demiyorum çünkü hayal denilen çoğu olayları bu günün insanı gördü ve görmeye devam ediyor .Şimdi bir ülke göklere hakım olacak ,denizlere hakım olacak her an istediği bölgeye istediği kapasitede asker ve cephanesini götürebilecek enerji kaynaklarını istediği gibi kullanma kapasitesinde olacak diğer tarafta bu güçlere yetişmeye çalışan ülkeler ekonomisini güçlendirmek için halen çabalayanlar, ağır sanayisini genişletmek için halen  mücadele verenler, enerji kaynaklarını işletmek için halen mücadele verenler…. Sanırım aslan ormanı istediği gibi talan ediyor diğerleri de canını ve malını ne kadarını kurtarabilirim in derdinde…

Günümüzde yaşanan olayları analiz edersek bir ülke diğer bir ülkeye rahatlıkla girebiliyor o ülkenin büyük bir parçasını kendi topraklarına katabiliyor ve kendi siyasi alt yapısını işlemeye başlıyor. NATO ve AB sadece kınıyor ve izliyor…

Aslan yaralana bilir düşe bilir yıllarca kendinden geçmiş bir şekilde yoluna devam etmiş veyahut yatmış olabilir bunlar oluyor diye hiçbir zaman aslan kedi olmaz olamaz tam  aksine bu mücadelesini verdikten sonra daha da tecrübe kazanmış hatta çektiği çilelerden daha da  güçlü bir aslan olarak sahada ön sırada yerini alır ve aslan payını ister..

Evet sahaya inen aslan var ve bu aslan öncekine oranla daha güçlü, avını nasıl yiyeceğini çok daha iyi biliyor. Çünkü eskiden başına gelenlerden edindiği tecrübeler onu daha da donanımlı kılmış ve oyununu oynuyor şimdi hamle sırası sizde hadi bakalım ne yapacaksınız her attığınız adıma çok dikkat etmek zorundasınız. Çünkü hamlenizi önceden bilen birileri var. Şimdi tekrar başa dönersek süper güç mü demiştik aklınızı işletin ve düşünün.

Aslan dişlerini göstermek için ağzını açmaz...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın