Lokman Adil Arıcı

Lokman Adil Arıcı

Suriye'nin dikkatine !

Bugün var oluşunu ve ayakta kalma stratejisini tamamen Ortadoğu’nun karışması Suriye’nin parçalanması üzerine kuran İsrail, daha önce Ürdün, Lübnan ve ırak devletlerinde denemesini yaptığı iç karışıkl
İsrail’in bugünkü konumu tabiri caizse dört tarafı Müslümanlarla çevrilmiş küçük bir adaya sıkışmış durumdadır. Bu durum İsrail’i tedirgin etmektedir çünkü çevresindeki Müslüman devletleri büyüdükçe İsrail’in adasında küçülecektir ve sonuçta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Bu konumunu iyi bilen İsrail, kurucuları daha önce 1950 yıllarında geliştirdiği Ortadoğu’nun bir sömürge bölgesi olarak kalmasını sağlamaktır görüşü 1956 yılında İsrail başbakanı Ben-Gurion ve Fransa hükümetiyle yaptığı anlaşmada Ürdün’ün var olma hakkı yoktur ve bölünmelidir. Ürdün ırmağının doğu yakası Irak’a katılacaktır Arap mültecileri buraya yerleşecektir der. Daha ileri giderek Batı Şeria özerk bir bölge olarak İsrail’e verilecektir. Lübnan, Hristiyan bölümünün dengesini bozan Müslüman bölgelerden kurtarılacaktır. Irak, doğu Şeria ve güney Arap yarımadası İngilizlerin olacaktır. Süveyş kanalı milletler arası olacaktır ve Kızıldeniz boğazları İsrail kontrolü altına alınacaktır.

Kısacası orta doğunun İsrail açısından güvenli hale getirilmesi lazımdı ve bazı bölgeler İsrail tarafından işgal edilmesi gerekir, bazı bölgelerinde İngiltere, Fransa gibi ülkeler tarafından yeniden sömürgeleştirilmesini istiyordu . Bakın bu konuda Hayfa üniversitesinden Benjamin Beit-Hallahmı,nediyor“1950’lerin ilk yıllarından itibaren, İsrail liderleri Üçüncü Dünya’da ve Ortadoğu’da sömürgeciliğin yıkılmasına yönelik olarak yapılan her hareketin İsrail için bir tehdit unsuru olduğunun farkındaydılar ve buna göre davranıyorlardı.

Bu görüşün doğru olduğunu 1950 ‘ li yıllarda orta doğudaki sömürgeci güçlerle yanı Fransa ve İngiltere ile işbirliği yaptı. Fransa‘nın Cezayir’deki özgürlük, bağımsızlık hareketini bastırmak için Fransa’nın Müslümanları ve Cezayir halkını katlederken İsrail en büyük destekçisiydi. Daha sonra 1956’da ise İsrail, İngiltere ve Fransa ile ittifak halinde Mısıra saldırdı.

Suriye devleti üzerinde uzun zamandır uygulamayı düşündükleri planları. Suriye etnik yapısı olarak çeşitli devletlere bölünecek. Böylece kıyıda bir Şii Alevi devleti, Halep bölgesinde bir Sünni devleti Şam’da buna düşman bir başka Sünni devleti ve Havran, kuzey Ürdün ve belki Golan’da bir Dürzi devleti. Böyle bir parçalanmanın İsrail için uzun süre bölgede huzurlu olabileceğini düşünmektedir. Bakıldığında bu planlarına bugün biraz daha yaklaşmış gibi gözüküyorlar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın