Merve Özgüven

Merve Özgüven

Obsesif Kompulsif bozukluk

Obsesyonlarımızı (takıntı) psikolojimizin bağışıklık sistemi olarak düşünebiliriz.
Nasıl ki vücudumuz mikroplar için bağışıklık sistemini devreye sokuyor ise, psikolojimizde aynı şekilde yaşadığımız streslere karşı kendini korumak için kendince önemler alıyor ve bunun sonucunda bazen obsesyonları oluşturuyor. Aslında hemen her insanın zaman zaman yaşadığı bu obsesyonlar normaldir, yalnız obsesif  kompulsif bozukluğa sahip olan bireylerde bu sistem kendini biraz daha aktif ve yoğun olarak çalıştırıyor ve kişinin hayatını çıkmaza sokabiliyor.

Peki nedir obsesyon yani takıntılar? Aklımıza aniden gelen, ısrarlı, tekrar edici dürtü ve düşüncelerdir.  Bu dürtü ve düşünceler çoğu zaman yaşayan kişiye de saçma gelir ancak zihninden çıkarıp kenara atmak kolay değildir. Bulaşma-temizlik, düzen, sayma, şüphe, saldırganlık, zarar verme, dinsel ve cinsellik en yaygın obsesyon temalarıdır.  Örneğin temizlik takıntıları olan bir kadının aklına sürekli dünyanın kirli ve pis olduğu düşünceleri gelir, Her hangi bir yerde AİDS virüsünün bulaşacağını, hastalığın kendisine veya sevdiklerine zarar verebileceği düşüncesini aklından çıkartıp atamaz.  Akıldan kolayca atılamayan düşüncelerden kurtulmak için ise birey kompulsif davranış geliştirir, bu davranışlar kişiyi rahatlatırlar. Temizlik takıntısı olan kişi takıntılarından kurtulmak için tekrar tekrar ellerini yıkayabilir, çünkü gelecekte yaşayabileceği felaketi önlemeye çalışıyordur. Fakat dünyayı temizlemek kolay olmayacaktır, bu süreçte kendini ve çevresindekileri temizlik için yıpratır.

Kompulsif davranışlar tekrar edildikçe ve yapıldıkça artarlar. Bu davranışları bir kartopunun tepeden yuvarlanmasına benzetebiliriz, zamanla ufak kartopu bir çığa dönüşebilir.

Kişi saçma olduğunu düşündüğü halde kendini rahatsız eden bu fikirlerden kurtulamaz ve kurtulmak için geliştirdiği kompulsif davranışları yapmaktan vazgeçemez.  Hatta kimi zaman aklını kaçırdığını düşünür, kendinden utanır ve ya kötü biri olduğuna inanır.

Obsesif kompulsif bozukluğun teşhisinin bir uzman tarafından konulmuş olması gerekir. Hastalıkta ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte yürütüldüğünde olumlu sonuçlar görülmektedir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın