07.11.2018 17:50 1469 Okunma

Diyalog olmayınca ırkçılık ortaya çıkıyor

Diyalog olmayınca ırkçılık ortaya çıkıyor

Almanya'da Türk gençlerinin rol aldığı, ırkçılığa ve dışlanmaya karşı film çekilmiş.

Filmde “Birlikte yaşama” mesajı verilmiş. Filmin yönetmenliğini ise Türk kökenli sinema ve belgesel yönetmeni Ayşe Kalmaz yapmış.

Şehirde yaşayan ve çoğunluğu Türk kökenli gençlerden oluşan oyuncular, gerçek yaşamı beyaz perdeye taşıyarak, ırkçılık ve dışlanmaya karşı mesaj vermek istediklerini ifade etmişler.

Minik Kuş Ekibine konuşan Dinslaken Kick Box Spor Kulübü Başkanı Mesut Yıldırım, yaşadıkları Dinslaken şehrinde Türk gençlere kötü bir imaj verilmeye çalışıldığını ifade ederek, aksini göstermek ve birlikte yaşama mesajı vermek istediklerini söylemiş.

Kendilerini güzel bir örnek insan olarak tanıtarak ırkçılık karşıtı mesajlar vermeye çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, "Yaşayan bilir, burada da biz yaşıyoruz. Biz burada doğduk, burada yaşamak istiyoruz. Almanlar bizimle yaşamaktan çok memnun. Spor kulübümüze gelen çok sayıda Alman var. Bu film ile ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı sesimizi duyurmaya çalışacağız." şeklinde açıklamada bulunmuş.Filmin yönetmeni Ayşe Kalmaz ise çekilen bu film ile ırkçılık konusunda önemli mesaj verildiğinin altını çizerek, gerçek halkın oynadığı bir film ile gerçekleri yansıttıklarını söylemiş. Kalmaz, “Çekilen film, halkın sesini duyuracak bir çalışma. Buradaki insanları ön plana çıkaracak bir çalışma olsun istedik. Güzel bir proje oldu. Filmde çoğunluk olarak Türk gençleri oynadı. Bunların yanı sıra, Alman ve Arap gençleri de rol aldı. Almanya'nın geleceğini temsil eden ve birçok kültürden olan gençler.” ifadelerini kullanmış.

Yeni neslin bir öncesine göre daha aktif ve kendini ifade ettiğini söyleyen Kalmaz, “Halkın kendi sesine ses verecek çalışmaların çoğalmasını istiyoruz. Kültürler arası iletişime katkısı olursa, çok güzel olur diye düşünüyorum. Bu filmin ırkçılık konusuna da pozitif bir katkısı olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulunmuş.

Filmin Alman televizyon kanallarında ve çeşitli video platformlarında yayınlanacağı ifade edilmiş.