07.11.2018 17:29 215 Okunma

Uyuşturucuyla mücadele tırı Bodrum'da

Uyuşturucuyla mücadele tırı Bodrumda

Uyuşturucu madde kullanımının zararlarını anlatan İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne ait olan Narkotik Eğitim tırı Bodrum’a gelmiş.

Bodrum Belediye Meydanı'na park eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün uyuşturucuyla mücadele kapsamında tasarladığı Narkotik Eğitim tırı, Bodrumluları uyuşturucunun zararları hakkında bilgilendiriyormuş.Bu anlamlı farkındalık eğitimi için Türkiye’de çeşitli il ve ilçeleri dolaşan TIR'ı Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, kurum amirleri ile vatandaşlar ve Bodrum genelinden yaklaşık 3 bin 250 lise öğrencisi gezmiş.Tır içerisinde özel olarak oluşturulan 40 metrekarelik eğitim salonundaki 12 dokunmatik ekranda, uyuşturucu maddenin insan vücudundaki etkileri anlatılıyormuş. Tır’da görevli narkotik uzmanı polisler, uyuşturucuyla mücadele ve korunma yolları gibi konularda bilgi almak için gelen öğrencilere ve vatandaşlara uyuşturucunun zararları hakkında bilgi vermişler. Narkotik Eğitim Tırı, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmüş.Bodrum Kom Amiri Barbaros Ünlü, tırın gelmesindeki amacı şu sözler ile ifade etti:
"Tır'ımızın gelmesindeki amaç, lise çağındaki öğrencilerin uyuşturucu madde ile ilgili olarak insan vücudundaki oluşturmuş olduğu tehlikeleri ve sosyal çevrelerindeki olumsuzlukları anlatmak. İnsan vücudundaki zararları anlatmak, uyuşturucu madde kullanan insanların vücudunda oluşturduğu izleri, uyuşturucunun neden tehlikeli olduğu, sosyal çevresindeki ilişkilerin uyuşturucuya bağlı olarak nasıl değişkenlik gösterdiğini anlatmak için güzel bir simülasyon merkezi. Öğrenciler buraya geldiklerinde burada uyuşturucunun insan üzerindeki yapmış olduğu zararlı etkileri, dış çevrelerindeki uyuşturucu kullanan insanların nasıl değişkenlik gösterdiğini, uyuşturucunun insan vücudu üzerindeki etkilerini ve düşünce yapısındaki değişiklikleri görüyorlar." diyerek konuşmuş.