12.12.2018 00:04

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapıyorlar

Yüzyıllardır oyun kaşığı yapıyorlar

Bursa'nın dağ köylerinden olan Karalar'a giden Minik Kuş Ekibi köylüler ile tahta kaşık hakkında görüşmüş.

Büyükorhan ilçesine bağlı Karalar köyü sakinleri yüzyıllardır atalarından öğrendikleri oyma kaşık sanatını devam ettiriyormuş.

Pînar ve davulga ağaçlarını oyarak büyük bir ustalıkla tahta yemek ve oyun kaşıkları yapan köylülerin ünü Bursa il sınırlarını aşmış.Bursa ve Balıkesir’de bulunan Yörükler, düğünlerde oynamak için Karalar köyü kaşıklarını tercih ediyormuş. 1985 yılına kadar bütün köy kaşık üretimi yapıyormuş.

Çelik kaşığın yaygınlaşmasıyla birlikte talep azalınca köylüler oyun kaşığına ağırlık vermiş.Köyün göç vermesiyle birlikte bu işi yapan sadece yaşlılar kalmış. Bir usta tahta yemek ve oyun kaşıklarından tamamen el işçiliğiyle günde 10 tane üretiyormuş. Köylüler kaşıkları 5 liradan satıyormuş.Köyde tahta kaşık yapan 70 yaşındaki Mehmet Ay, “Daha önce köyümüzde herkes kaşık yapımıyla uğraşıyordu. Benim gençliğimde metal kaşıklar yoktu. Yemekler tahta kaşıklarla yeniliyordu. Bizim köyde yapılan kaşıklar Bursa ve Balıkesir’de vatandaşların sofralarında yer bulurdu. 1985 yılına kadar tahta yemek kaşığı üretimi çok hızlıydı. Gençler şehre göç etti. Bu işi bilen bizim gibi yaşlılar kaldı. Biz bu mesleği atalarımızdan öğrendik. Yüzyıllardır bu köyde kaşık yapılıyor. Bursa ve civar vilayetlerde düğünlerde oyuncuların kullandığı kaşıklar bizim köyde üretilir. Kaşıkların tanesini 5 liradan satıyoruz." diyerek konuşmuş.