TIC HOLDING Header
  • USD 16.783
  • EUR 17.497
  • Altın 975.604
  • BIST 100 2443.77
Mücahit Ak

Mücahit Ak

Büyük değişimin kapısı aralanıyor!

Günler ilerliyor, mevsimler geçiyor. Kâh bakıyorsun kurumuş yapraklar yerlerde kâh bakıyorsun uçuşan pamuklar gökyüzünde...
Büyük değişimin kapısı aralanıyor!
Her mevsim ayrı güzel, yaşayabilene! Her renk ayrı güzel bakmasını bilene.
Bazen bir kuş sesiyle, bazen de çiseleyen yağmur damlasıyla; mutlu olabilmeli insan...

Boş tarlada misket oynarken unuturduk öfkelerimizi... Sobanın üstünde kestane közlenirken mutluyduk oysa ki! Sahiden neler oluyor bizlere?

Samimi konuşalım... Biz artık biz değiliz. Ne sobamız kaldı ne üstünde kaynayan güğüm! Ne arsamız kaldı ne de üzerinde toprak...

Anlamsız yığınlarla doldu her yer. Her yer beton! Dünyalık ihtiraslar kapladı her birimizi. Anlamsız hırslar, menfi ve bencil düşünceler sardı tüm benliğimizi.

Maalesef ki pandemi, ekonomik kriz, gıda krizi, darbeler, savaşlar derken ülkesel ve ruhsal bunalım sürecinin içinden geçiyoruz. Ev sahibi-kiracı kavgaları, geçim sıkıntıları, boşanmalar, intiharlar...

Peki en azından sorunları minimize edebilmek, ruh dünyamızı negatif düşüncelerden arındırmak için yeni bir sayfa açmamız gerekmez mi?
Olumsuzlukları konuşmak ve düşünmek sorunu ortadan kaldırmıyorsa; kendi psikolojimize neden operasyon çekmeye devam ediyoruz ki...

Güne hareketli bir müzik ile başlayabiliriz. Doğa yürüyüşlerine katılabilir, çıplak ayakla toprağa basmanın lezzetini tadabiliriz. Birlikte balık tutabilir, denizin serin sularında kulaç atabiliriz. Birlikte bir 'fidan' ya da 'fide' dikebilir, o bitkinin yetişme koşullarını izleyebilir, düzenli olarak sulama yapabiliriz.

Olumlu düşünmek ile ilgili, motivasyon veren kitaplar okuyabilir; güçlü olduğumuzu, yaşadığımız sorunların geçeceğini ruhumuza idrak ettirebiliriz. Bu söylediklerimin hepsi maliyetsiz ve ruha dokunan eylemler.

Nilüfer çiçeği misali bir ruhsal dönüşüm mümkünken neden hayattan kopalım?
Neden martılara simit atmayalım? Neden bir kediyi sevip, süt vermeyelim?
Neden bir sokak köpeğine mama almayalım?
Bunların hepsini 2 paket sigara parasına yapabiliriz. Ben bu terapiyi uyguluyorum, sizlere de tavsiye ederim.

Geçtiğimiz günlerde engelli çocukları bulunan ailelerle bir araya geldik. O ailelerin özverileri, o çocukların güzellikleri o kadar şey anlatıyor ki... Anlamasını bilene! Hayat herkese toz pembe değil. Şükretmesini bilmeliyiz.

Derdimiz mi var? Paylaşacağız.
Sorunlarımız mı var? Birlikte aşacağız.
Bizden daha zor durumda olan insanlar olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız. Bardağın dolu tarafına bakıp olumlu düşünmeye özen göstereceğiz.

20 yıl A Haber izleyip Türkiye'nin uçtuğunu zannetmek yerine, 20 yıl Halk TV izleyip olumsuzluklara odaklanıp her seçim hükümetin gideceğine inanmak yerine, hatta ve hatta bu duygu ve düşüncelerle psikolojisi bozuk evlatlar yetiştirmek yerine; dediklerimi hep birlikte yapabilirsek inanın daha mutlu oluruz.

Olumsuzluklar; kamplaşma ve kutuplaşmayı beraberinde getirir, ikilikler her zaman yönetenlerin işine gelir. İktidardakiler kendi kitleleriyle koltuklarını korur, muhalefettekiler kendi etrafında birleştirmek suretiyle Genel Başkanlıklarını pekiştirir. Peki sen bundan ne kazanacaksın?

20 yıldır ne değişti? Ne hükümet değişti ne de hükümete muhalefet eden partilerin genel başkanları! Tek değişen bizim hayattan lezzet alma duygumuz ve psikolojimiz oldu.

Sahiden biz böyle nereye gidiyoruz?

Hayatımız bu kadar ucuz mu?
Bu yaşam bu kadar anlamsız mı?
Bizi neden güdülmeye muhtaç bireyler olarak görsünler ki?

En büyük devrim ruhsal devrimdir, başaracağız... Kendini değiştiremeyen, yenileyemeyen hiçbir birey topluma bir şey veremez.

Bu vesileyle birlikte sizleri selamlıyor; sağlıklı, sıhhatli, bol tebessümlü günler diliyorum. Kalın sağlıcakla...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Muzaffer Yaman
    Gönlünüze emeğinize sağlık Güzel bak güzel gör güzel yaşa Hayat sevince güzel
  • kemal cebeci
    hislerimize tercüman oldun sağ ol hemşerim