TIC HOLDING Header
  • USD 15.877
  • EUR 16.844
  • Altın 942.117
  • BIST 100 2372.35
Mücahit Ak

Mücahit Ak

Denge terazisi bozuldu!

Bireyler bir araya gelerek en alt yapı taşı olan aileyi, aileler toplumu oluşturur. Bir araya gelen toplumlar milleti, milletler ise devleti oluşturur.
Denge terazisi bozuldu!
Bireyler nasıl ki iyi bir işe girmek, iyi bir maaşa sahip olmak, iyi bir arabaya binmek, iyi bir yaşam sürmek istiyorlarsa; devletlerde bu şekilde menfaatlerini düşünmektedir. Aradaki fark ise devlet üst akıldır.

Her devlet haklı olarak kendi menfaatlerini düşünecek ve buna göre adım atacaktır. Son olarak "ifade edilenlere göre" bu ve benzeri durumların mazeretiyle Rusya-Ukrayna savaşı çıktı. Kim haklı kim haksız bilemem fakat durumu gözler önüne serelim...

Binlerce asker ve sivil hayatını kaybetti. Yine on binlercesi yaralandı. Sakat kalanlar, ilacını alamadığı için ölenler vs vs... Milyonlarca insan yurdundan ayrılmak zorunda kaldı. Evsiz kalanlar, işsiz kalanlar... Ülke birçok noktadan işgal altına alınmış, binalar yıkılmış, tarihi eserler tehdit altında.

Birçok bölgede elektrikler kesik, doğalgazlar çalışmıyor, hava sıcaklığı -5 derece. Nükleer santraller ele geçirilmiş Avrupa'yı tehdit eder boyutta. (2. Çernobil) İnternetler kesik, telefonlar çekmiyor, marketler kapalı, yeterli gıda yok.

Diğer bir tarafta ise yaptırımlarla karşı karşıya kalan, denklem dışında tutulmak istenen ve yakarsa dünyayı garipler yakar dercesine çaresizce; Nükleer tehditten bahseden, Berlin duvarını ima yapan, biz yoksak sizde yoksunuz diyen Rusya var.

Nasıl bir Rusya? Bugüne kadar ben oyunumu oynarım siz izlersiniz diyen, ben yaparım bakakalırsınız ve kabullenirsiniz edasında olan... Önünü arkasını düşünmeden Suriye'de onlarca askerlerimizi gaddarca şehit eden bir Rusya var.

Diğer bir yandan ise askerlerimizin şehit olduğu yılın 2. seneyi devriyesinde Ukrayna'da Bayraktar İHA ve SİHA'ların üstün başarısını duyuyoruz. Kader mi yoksa ilahi adalet mi diyelim? Aslında tamamen Allah'ın verdiği beyni kullanıp bilime, teknolojiye yönelmenin sonucudur bu.

Her ne olursa olsun dünyanın, Türk İHA-SİHA'sının başarısını konuşmasından gururlansam da bu durumu tehlikeli bulmamak elde değil. Rusya ile karşı karşıya gelmemeye fayda zarar mekanizması çerçevesinde dikkat etmeliyiz. Rusya'yı diz çöktürmek için suça teşvik eden ve Ukrayna'ya girmesini seyreden, sonrasında Ukrayna'ya sahip çıkarmış gibi yapıp üstünden bilek güreşi yapan dünya, sana bana neler yapmaz ki? Neler yapmadı ki?

Halkının çoğunluğu Hristiyan olan Ukrayna'nın dağılmasına, halkının perişan olmasına göz yuman dünya sizce Türkiye'ye sahip çıkar mı hiç? Böyle bir durumda Avrupa Birliği tehdit altındayken dünya neden Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirmek istemesin ki?

Bayraktarların ve Montrö'nün sık konuşulmasının önümüzdeki süreçte bizleri nerelere sürükleyeceğini hep birlikte gözlemleyeceğiz. Türkiye'nin konumu kritik olmasına rağmen bu süreçte ABD'den Türkiye'ye üst düzey temaslar olmadı. Mesela bu süreç zarfında Erdoğan-Biden arasında bir telefonlaşma dahi olmadı. Rusya'nın güç kaybetmesi denge mekanizması çerçevesinde değerlendirildiğinde bizi güçlü kılar mı? Eğer kılacaksa dünyadan somut adımları görmek isteriz.

Ekonomimizin kaygan olduğu, doların arttığı, üstüne pandemi ve dünyadaki krizlerin katlanarak çığ gibi geldiği bir zaman diliminde; Türk Lirası Rusya'da ki savaşa ve yaptırımlara rağmen neredeyse Rus Ruble'sinden daha çok etkilendi. Gidişat hem karamsarlığa hem de psikolojik serüvenlere kapıyı iyice aralıyor, maalesef!

Peki ne yapmalıyız? Devlet, ben küstüm oynamıyorum diyemez. Birleşik Arap Emirlikleri ile kurulan diyaloğu anlamlı buluyorum. Güç dengesi çerçevesinde İsrail ile yeni bir zemin arayışının olması değerli fakat provokasyona açık bir durum. Aynı şekilde Suriye ile de diyaloglar kurulmalı, YPG - PYD terör örgütlerinin bölgedeki gücü ve etkisi minimize edilmelidir.

Ermenistan'da Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı az da olsa olumlu bir eğilim var. Bölgede yeni bir havanın esmesi en çok ülkemizin işine gelecektir. Yakın tarihte en sıcak savaş riskini ise Yunanistan ile yaşayacağımız aşikâr. Adalar silahlandırılıyor, Türkiye aleyhinde propagandalar artıyor.

Bunu kırmak yine bizim elimizde... Bölgesel güçleri doğru bilgilendirmeli, Yunanlılardan daha fazla diplomasi ve lobi yapmalıyız. Başta senatörler olmak üzere baskı unsuru grupları devlet olarak etki altına alabilmeliyiz.

Yunanistan içinde diyalog yolu açık kişiler ve gruplarla arka kapı diplomasisini güçlendirmeli, olası faaliyetlere karşı Yunanistan'ı içerden kırabilmeliyiz. Yine de en olumsuz koşullara karşı daima hazırlıklı olduğumuzu biliyorum.

Türkiye'de ilk seçimde iktidar değişse de değişmese de tek gerçek var dünya kötüye gidiyor. Doğal olarak ülkemiz de... Bizlere düşen içerde muhalefetimizi yapıp, dışarda tek yumruk olabilmektir. Birbirimize sevgimizi saygımızı kaybetmeden bakabilmeli, bu vatanın her rengi ve bölgesiyle değerli olduğunu unutmamalıyız. Akıl ve akılcılıktan başka bir yolumuz kalmamıştır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Kalın sağlıcakla...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Kemal Cebeci
    Vatanımız milletimiz için her şey güzel olsun,sonumuzu hayırlı eylesin inşallah.gözlerimle gördüğüm Ukrayna köylerinin şehirlerinin tarih kokan binalarının suriye'den bir farkı kalmamış,insanlar evlerinden yurtlarından edilmişlerdir.Rus füzelerinin hedefi olmuş.isabetli konulara değinmişsin.Kutlarım seni kardeşim
wiibet.com
1xbitgiris.org
bahis.com giriş
restbetcdn.com
betturkeygiris.org
betvolem.com
tipobetm.com

mutarrif hacker hacker blog defacer dini sohbetler dini sohbet islami sohbet islami chat dini chat