Mücahit Ak

Mücahit Ak

Koronavirüs amatör mü?

Güçlü olanın adalete hükmettiğini, haklı olanların güçlüler karşısında hakkını koruyamadıklarını birçok olayda görmekte ve şahit olmaktayız. Son olarak koronavirüs salgınına rağmen Profesyonel ligler başlatılırken, amatör liglerde aynı kararın alınmaması tepki çekti. Oysaki adil olmaktan adını alan adaletin güçlü ile güçsüzü ayırt etmemesi gerekirdi.
Koronavirüs amatör mü?
Pandemiye rağmen halı sahalarda maç yapmak bile serbestken, amatör liglerin oynatılmaması büyük tezat. Adaletin güçlüye değil haklıya hakkını vermesi gerekir. Ülkemizde 'yoğun gündemin' uzağında bir kavga var. Amatörlerin onurlu ve haklı mücadelesi olan ekmek kavgası! Ortaya çıkan çifte standart sonucunda binlerce amatör futbolcu işsiz kaldı. Pandemi dolayısıyla zaten zorluk çeken bireyler, birde mesleklerini kaybetmek üzereler.

Neden mi? İzah edelim…

- Yaklaşık 6 aydır antrenman yapmayan oyuncular, liglerin oynanmasıyla birlikte 1,5 yıl uzak kalmış olacak. 1,5 yıl antrenman yapmayan oyuncunun futbol hayatı ise biter.

- Tüm ligler Sağlık Kurulu ile ortak çalışılıp oynatılıyor da BAL ligi ya da diğer Amatör liglerde neden ortak çalışma olmuyor?

- Amatör takımlarda oynayan oyuncular, hocalar, malzemeciler, şoförler, aşçılar vb. insanlar geçimlerini nereden sağlayacaklar?

- Bu zor şartlarda Amatör futbola gönül vermiş yöneticilerin hevesleri, heyecanları, hedefleri ve idealleri neden yok ediliyor?

- Ülke futbolunda alt Ligler ve Amatör ligler olmadan üst liglere oyuncu nasıl yetiştirilecek?

Bu ve benzeri sorular artarak devam edebilir fakat TFF tarafından yeni bir açıklama yapıldı. 4 maddelik açıklamanın 4. Maddesi bize şifreyi verdi. Neydi o madde?

“2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek müsabakaların başlatılmasına, karar verilmiştir.”

Bu madde ile TFF kendini aklamaya çalışmaktadır. Bu madde ile TFF maalesef topu taca atmıştır. Edindiğim bilgilere göre, Amatör ligler maalesef başlamayacak. İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu seçimleri öncesi birileri siyasi gücünü kullanarak binlerce gence umut satıyorlarsa bu gerçekten üzücü olur.

Koronavirüs profesyonel ligleri iptal ettirmeyip amatör ligleri iptal ettiriyorsa şu soruyu sormak gerekir. Koronavirüs amatör mü?

Geçmişinde amatör liglerde forma terleten Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın oluşan bu duruma hakim olduğunu biliyor ve mağduriyete müsaade etmeyeceğine inanıyorum, inanmak istiyorum.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın