14.05.2018 19:11 11658 Okunma

Oyuncu, model, şöhret olmak isteyen gençlere…

Oyuncu, model, şöhret olmak isteyen gençlere…

Sevgili model ve oyuncu adayı gençler, bugüne kadar defalarca, hem yurt içinde, hem yurt dışında onlarca ülkeden gelen binlerce gençle çalışmış biri olarak bana, sizlerden her gün gelen ‘Nasıl manken olurum?’, ‘Nasıl oyuncu olurum?’, ‘Nasıl şöhret olurum?’, ‘Bu sektörde nasıl iş bulurum?’ gibi sorularla karşılaşıyorum. 

Elimden geldiğince de cevaplamaya çalışıyorum. Konuyla ilgili bütün gençlere yönelik en önemli söyleceğim şey, her meslek dalında olduğu gibi burada da eğitimin ve kendine yatırımın önemi.
 
Maalesef, bir çoğunuz kendini hazırlamadan, kendinize yatırım yapmadan bir yerlere gelebileceklerini düşünüyor. Kimi tanırsanız tanıyın, siz hazırlanmadıkça başarılı olma şansınız pek yok. Tabii ki birini tanımak, alanında uzman birinden destek görmek çok faydalıdır, ancak siz yeterli değilseniz dilediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olmaz. Sonuçta başka birine değil öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Kendinize zaten güvenmiyorsanız herhalde böyle bir işe kalkışmamalısınız. 
 
Bugün ünlü olan birçok isim, sizin bilmediğiniz uzun süren çabaların, çalışmaların sonucunda bu noktaya gelmişlerdir. Beni en çok şaşırtan da önce birşeyler yapayım, sonra bakarız gibi sözler. Siz, hiç olimpiyat kazanan ama antremanlara sonra başlayan bir atlet gördünüz mü? Ya da önce ameliyat yapan sonra tıp okuyan birini?
 
Bir diğer soru da, hazırlanacağız, spor yapacağız, eğitim alacağız peki iş ne olacak? 

Bir işi gerçekten yapmak istiyorsanız ona en iyi şekilde hazırlanırsınız. Bunun için gerekli çalışmaları yaparsınız. Sonrasında iş fırsatları geldikçe hazır olursunuz. Tabii ki son derece rekabetin olduğu ve iş almanın zor olduğu bir alan. Hele ki ülkemizde maalesef modellik yaparak hayatını kazanmak neredeyse artık imkansız, o yüzden de bir çok arkadaş modelliği, oyunuculuğa basamak olarak kullanıyor.

Modellik ve ya oyunculuğu (ki ikisi çok farklı konulardır) kolay yoldan ilerlerim diye düşünüyorsanız, hiç ilgilenmeyin daha iyi. Ne iş yaparsanız yapın, o iş emek ister, çalışma ister, azim ister, fedakarlık ister. Sosyal ilişkilerin önemi tabii ki yadsınamaz, ancak sadece birilerini kafalayarak bir yere gelinebileceğini düşünmeniz size olmayacak hatalar yapmanıza sebebiyet verir.
 
Konu modellik ise hem fiziksel, yani spor yaparak, hem de eğitim alarak hazırlanacaksınız. Oyunculuk da ise eğitim şarttır. İyi bir eğitim oyunculuk kariyerinizde daha başarılı ve daha kalıcı olmanızı sağlayacaktır. Iyi bir eğitim oyunculuk yapmasanız bile size yaşamınızda büyük bir katkı verecektir. İletişim becerilerinizi artıracaktır.
 
Sizlerden bir diğer önemli ricam da kültürel olarak kendinizi geliştirin. Bu meslekleri sadece magazin sayfalarında görünmek , sosyal medyada hava yapmak için yapmayın. Gördüğünüz kötü örnekler kafanızı karıştırmasın. Evet ülkemizde ve dünyada çok ünlü gözüken ancak ne yaşadıkları topluma ne de insanlığa bir katkısı olmayan bir çok medyaünlüsü” bulunmaktadır. 

Ama sizler okuyun, sinemaya, tiyatroya gidin. Ruhunuzu da, kafanızı da zenginleştirin. İlgilendiğiniz alanlarda dünyada ve ülkemizde neler oluyor takip edin. Farklı düşüncelere, beslendiğiniz kültüre yabancılaşmadan yeniliklere de açık olun. Kendinizi geliştirin. Kopyalayan değil üreten olun. 

Bütün bunları yaptığınızda o zaman kalabalıktan ayrılıp, farklılaşırsınız. Yaptığınız işe değer katarsanız sizin içinizde olan değer ortaya çıkar. Aksi taktirde, ateşteki büyük alevden kopan kıvılcımlar gibi havaya uçup kaybolursunuz. Ama unutmayın, ateş söndüğünde son kalan kömür parçası yıllarca sonra bir elmasa dönüşür ve paha biçilmez olur.
 
Hepinizin gönlünüzden geçenleri başarmanızı, hayallerinizin gerçek olmasını diliyorum.