17.07.2016 21:56 Güncelleme Tarihi: 18.07.2016 20:31

Bir tat, bir bilgi..

Bir tat, bir bilgi..

Bildiğimiz gibi yediğimiz sebze, meyve ve diğer yiyecek ürünlerinin bildiğimiz yanlarının dışında bilmediğimiz faydaları, yanlış bildiğimiz yönleri ve farklılıkları bulunmakta. Ayrıca yapmamamız gereken hatalar bilmediğimiz yanlışlar var. Bu yazımızda biraz bunlardan bahsetmek istedim.

Bir yerden başlayalım.Arkadaşlar arasında fazlasıyla kullandığımız ''yumurta pişirmeyi bile bilmez'' yada ''yumurta pişirmeyi tabiki biliyorum'' gibi cümleler azımızdan düşmez. Yumurta pişirirken bile yaptığımız hatalar sonucunda yediğimiz yumurtadan bile tad alamayabiliyoruz.

1- Çırpılmış yumurta yaparken  ocağımızın ateşi daima kısık olmalıdır.Böylelikle kıvamını kolayca ayarlayabilirsiniz.Ayrıca ocaktan alınan yumurtanın hala pişmeye devam ettiğini unutmayın..

2- Yumurta piştikçe koyulaşır ve siz onu sürekli karıştırmadığınız için ağızda lastik tadına dönüşen bir yumurta olur ve sonuç lezzetsiz bir öğün.

3- Yumurtaları pişirirken ona tuz atarsanız tüm ıslaklığını dışarı atıp parçalanmasına ve kötü bir görüntü olmasına yol açarsınız.Bu yüzden tuz ve baharatını pişirmeden önce ayrlamanız en doğrusu..

4- Ve son olarak tavaya kıracağımız yumurta için tavamızın ısındığına dikkat etmek lezzet ve görüntü açısındanda çok önemlidir..

Extra bilgi olarak beyaz ve kahverengi  yumurta arasında besin değeri ve tat açısından hiçbir fark yoktur bu tamamen tavukla alakalıdır.

Mutfakta yapılan yanlışlardan biri de bir yemeği birçok kez ısıtıp şoklamayla ilgili bu yanlış davranışlar sağlığımızıda teklikeye atabilir.Bir yemek en fazla 2 kez ısıtılıp ve 1 kez dondurulmalıdır.Yaptığımız yemeklerinde dışarda soğumasını beklemekte yanlış bir davranıştır.Sıcak yemeği buzdolabına koymak şok etkisi yaratacağı için bu işlem daha sağlıklıdır.

Mutfakta benim ve tüm yemek yapanların başına gelen olaylardan biri ise  elimizi kolumuzu bir şekilde kazayla yakmak.Bu süreçtede yapılan en büyük yanlışlardan biri yanan yere buz sürmek yada soğuk suya tutmaktır.Ancak yanan bu hassas bölgeye buz  sürmek farklı cilt hasarı yaşamamızada neden olabilir.Küçük yanıklarda ilk etapta yapılacak en basit şey ise yanan yere tuz döküp o bölgenin su toplamasını ve derimizin genleşmesini önlemek.

Bunun yanı sıra et balık ürünlerini çözdürürken yaptığımız yanlışlardan birisi de oda sıcaklığında çözülmesini beklemek.Yapacağımız en doğru işlem buzdolabımızda yada soğuk akan  suyun altında çözdükmektir.

Öğrencilerin vazgeçilmezi  ve çok fazla tüketilen makarnayıda yaparken yanlışlarımız bulunmakta.Özellikle makarna haşlarken  haşlama suyuna hepimiz tuz atarız bunun hiçbir faydası olmadığı gibi suyun kaynama süresini arttıracaktır.Tuzu makarnayı haşladıktan sonra yada su kaynadıktan sonra eklemek daha iyi sonuçlar verir.Makarna demişken  soğutma aşamasında soğuk suyla makarnayı yıkamak hem görüntüsünün bozulmasına ve minarellerinin kaybolmasına  olanak sağlar. 

*Extra lezzet isteyenler makarna haşlama suyuna biraz süt ilave etmek tadının daha lezzetli olmasını sağlar.

Bir diğer bilgiye geçelim. Evlerimizde sıkça kullandığımız blenderı kullanırken yaptığımız yanlışlar var.

1- Blenderımıza çok fazla sıcak yada çok fazla soğuk  ürün koymamız istenmeyen kazalara yol açabilir

2- Mantıken aklımıza yatsada patates püresini blenderda yapmak  tat ve görüntü açısından pekte iyi olmayacaktır.Mkinenin bıcakları patatesin nişastasını açığa çıkaracak yapış yapış ve sakız gibi bi püreyle karşılaşmış olucaz

3- Kuru meyveler parçalamakta makinenin bıçaklarına yapışacak eşit şekilde parçalanamayacağı için bu  harekette doğru değildir

4- Ve baharat , kahve gibi ürünleri makinede çekmeyelim bunun  için farklı makineler ve farklı yöntemler bulunmakta

SAĞLIK

BIKMADAN YEDİĞİMİZ PEYNİRİN ARKADAŞI KARPUZUN FAYDALARI

1- Karpuz antidoksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklardan koruyor

2- Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemimizin çalışmasını destekliyor

3- Damarları rahatlatıyor ve kas ağrılarına iyi geliyor

4- Bağışıklık sistemimizin ve hücrelerimiz arasındaki iletişimiz daha sağlıklı olması için bize yardımcı oluyor

5- Ayrıca büyük çoğunluğu su olan karpuzun zayıflattığı söylensede böyle bir durum henüz yok çünkü karpuzun şeker oranı en az su oranı kadar fazladır

UĞRUNA FESTİVALLER DÜZENLENEN KİRAZ

1- Kiraz yüksek kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

2- Eklem kireçlenmesi ve romatizma gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecine büyük destek olur

3- Uyku problemi olan kişilerin düzene sokmaya yardımcı  olan meyvedir kiraz

3- İdrar çözücü özelliği ile böbreklerimizin  düzenli çalışmasını sağlar

4- Kiraz cilt sağlığına kırışıklık ve sivilcelere de iyi geliyor

5- İçindeki lifli yapısıyla zayıflamamıza da yardımcı oluyor 

*Extra bilgi olarak kopardığımız kiraz saplarını demlenmekte olan çayımıza atabilir ve zayıflamamıza yardımcı olmasını sağlayabiliriz.

SİVİLCE YAPAR DİYE KORKTUĞUMUZ  KABAK ÇEKİRDEĞİ

1- Tok tutar ve protein verir

2- Ispanaktan sonra gelen demir kaynağı

3- Düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını korur ve magnezyum ishtiyacımızı karşılar

4- Omega 3 üretür

5- Uykunuzun daha kaliteli olmasını sağlar..

Konu sağlıktan açılmışken herkesinde bildiği gibi balın mücizesi ve yararları saymakla bitmez. Doğal bal antiseptik antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikler yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.Bunun dışında bal yaraların ve kesiklerin oluşturduğu ağrılarıda giderir ve hafifletir. Bunun için yara ve kesiğin üzerine ince bi tabaka halinde uyguylayın ve bandajla sarın. Bu işlemi 24 saat boyunca yenileyin yaralarınızın daha çabuk iyileştiğini göreceksiniz

Ayrıca soru ve görüşleriniz için tunahanonhan@gmil.com adresimede sorularınızı ve merak ettiklerinizi yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek üzere.