12.06.2016 05:26 Güncelleme Tarihi: 13.06.2016 20:34

Gastro-gün..

Gastro-gün..

Teknolojininde hızla gelişmesiyle beraber gastronomi de şu sıralar dönem çağına ayağını yorganından çıkarmayı ihmal etmiyor.

Benimde yakından ilgilendiğim aşçılık ve mutfak alanında yeni tatlar, farklılıklar ortaya çıkmaya başladı.

Osmanlı Devleti'nin uzunca bir dönem süren saltanatı ve geniş topraklara sahip olmasıyla birlikte iklim şartlarından olsun, yaşayış biçiminden olsun farkına varmadan çok zengin bir mutafağa sahip olmuşuz ki dünyanın hemen hemen her şehrinde küçüklü büyüklü birçok restorant ve işletmeler görmek bizleri mutlu ediyor. Ama dediğim gibi çağımızın ilerlemesi hem yaşayış olarak hemde mutfak olarak insanlarda alışılmışın dışında ürünler kullanıp yeni tadlar denemek istiyorlar.

Ne demiştik farklılıklar ve yeni tadlar. Ülkemizde de bazı işletmelerde rastlayacağımız kimyanın mutfakla birleşmesiyle dünyaca ünlü şeflerin lezzetini ve zakasını kullanarak geliştirdiği yeni tadların, farklı sunumların olduğu moleküler gastronomi günümüz zamanında popüler olmaya başladı. Kimbilir belki yıllar içinde bilim kurgu filmlerini aratmayacak derecede yemekler yiyip hayatımızı sürdüreceğiz.

BİR TAT - BİR BİLGİ
Bir tat bir bilgi köşemizde okuyucularımıza hazırladığımız mutfak alnında kullanabilecekleri bir bilgi ve bir tat sunacağız..

Kırmızı etlerin ve bazı yameklerin yanında sıkça kullandığımız patates püresinin daha sarı olması için eklediğimiz tuz kadar şeker eklersek patates püresinin daha sarı olduğunu göreceğiz. Tat ve görüntü açısından da bu işlem yeterli olacaktır.

Ayrıca sıkılmadan önce bir süre soğuk suda bekletilen portakalların daha fazla su verdiklerini biliyor muydunuz?