18.06.2016 03:25 Güncelleme Tarihi: 18.06.2016 16:12

Nerede o eski Ramazan'lar..

Nerede o eski Ramazanlar..

Dediğinizi duyar gibiyim. Yaşım çok büyük olmasa da çocukluğumdan hatırladığım ve araştırmalarım doğrultusunda eski yaşanılan Ramazanlar'ın ve bayramların şimdiki gibi olmadığının farkına varıyorum. Tabiki bu mutfak alanında da eskisi gibi olmamaya başladı.

Eskiden herkes minderlere halka olarak bir sini etrafına oturur sahur ve iftarını gerçekleştirirdi. Ayrıca şimdiki gibi tüm sebze meyveler her zaman bulunmadığından önceden alınan çeşitli saklama şekilleriyle sebze, meyve, kuru yiyeceklerin Ramazan'a yaklaşmadan Ramazan için hazırlandığı halk arasında ramazanlık yada ramazaniyetlik denilen hazırlıklar yapılırdı. Osmanlı zamanında da Ramazan ayına çok önem verilirdi ve bir aylık yetecek kadar ramazan tedarikleri yapılırdı. Bu sebeple zengin iftar ve sahur sofralarımız iştah kabartırdı. Hali vakti durumu yerinde olanlar konu komşuya, yakın akrabaya bu ramazanlıklardan dağıtırdı. Günümüzdede birçok işyeri sahibinin ramazan paketleri dağıtması geleneğin azda olsa devam ettiğinin göstergesidir.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde.. (Sahur yiyin çünkü sahurda bereket vardır.) diye buyurmuşlardır. Ve sahurda seçilecek olan yiyeceklerinde titizlikle ve sağlıklı ürünlerden seçilmesi, midemizi koruyacağı gibi oruç zamanımızıda kolaylaştıracaktır. Şüphesiz ramazanın en güzel yanıda zengin iftar sofraların kurulup yakın akraba, eş dost, kolu komşu davet edilip bir araya gelmesidir. Zamanımızda da bu davetler genelliikle işverenlerin düzenlediği ramazan yemeklerine dönüşmekte..

BİR TAT, BİR BİLGİ

Bu haftaki bir tat, bir bilgi köşemizde sıcak yaz aylarında iftardan sonra içimizi ferahlatacak yapımı kolay lezzeti yeterli Melon sorbet (kavunlu sorbe) tarifini sizinle paylaşmak istedim..

MELON SORBET

Malzemeler
-Kavun  
-Kullandığımız kavuna göre 1 yada 2 adet yumurta beyazı (orta boy yarım kavun için 1 yumurta beyazı)
-1/4 çorba kasesi toz şeker  
-1/4 çorba kasesi su  
-1/2 portakal      
-1/4 çorba kasesi bal    
-1/3 çay bardağı limon suyu

Soyduğumuz  kavunu (yarım kavun için) biraz büyük dilimlere bölüp buzluğumuzda 4 saate yakın donduruyoruz. Çekirdek kısımlı posasını bir tül yada tel bir süzgeç yardımıyla süzüp blender makinemizin içine atıyoruz. Yarım portakal kabuğunu rendeleyip, toz şekeri, balı, limonsuyunu, yumurta beyazını ve donmuş kavunlarımızı ekleyip blender makinemizle çekmeye başlıyoruz. Karışımın biraz koyulmasıyla beraber biraz da suyu ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Püremsi hale gelince karışımı kaba alıp 1 saate yakın tekrar buz dolabımızın buzluğunda bekletip sonrasında servis edebiliriz. Servis esnasında sorbemizi sunarken kırık bisküvi parçaları yada toz antep kullanabilirsiniz.. Afiyet olsun..

Ayrıca yumurta haşlarken yumurtalarımızın çatlamasını önlemek için bir adet yakıp söndürdüğümüz kibriti haşlama suyumuza atarsak yumurtalarımızın artık çatlamadığını göreceğiz.