04.07.2016 23:00 Güncelleme Tarihi: 18.07.2016 20:23

Türk kahveli bayram çikolatası

Türk kahveli bayram çikolatası

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen 'onbir ayın sultanı' Ramazan'ıda geride bırakıyoruz.

Yoğun çalışma hayatımdan dolayı artık gerçekleştiremediğim, bayram hazırlıklarını özlemle hatırlıyorum. Evlerimizde 4-5 gün önceden başlayan bayram hazırlıkları kapsamında yapılan temizlikler, alışverişler, bayram sabahı erkenden kalkmalar, bayram namazına sonrası hazırlanan zengin kahvaltı sofrasında, uzayan sohbetlerimiz olurdu.

Eller öpülür, çocuklar sevindirilir, toplu bir şekilde akrabalar, yaşlılar ve vefat edenler ziyaret edilirdi. Bu geleneklerimizi çok kaybetmesekte eski çoşkusunu yaşayamadığımız bu anlamlı günleri, ziyaretten çok tatil amaçlı düşünüyor, şehrin ve iş stresinin ağırlığından kaçarcasına uzaklaşmak istiyoruz.

Küçükten büyüğe bayramların diğer sevilen, benimde sevip özlediğim yanı ise şüphesiz bayram çikolatalarıdır. Ekonomi açısından da Türkiye'nin parakende sektöründe normal zamanlarda 6 ayda dolaşabilecek paranın 24 saatte dolaşıma girmiş olduğunu fark edebildiğimiz zaman bayramlardır. Bayramda genelde eve iki kalite alınan özel misafirlere farklı, çocuklara ayrı dağıtılan, kapı kapı gezip el öperek toplayıp en güzelini seçtiğimiz, akrabalara eve gelen misafirlere uzatıldıktan sonra açılan konuşmada ‘"sen bizim elimizde büyüdün’" gibi konuşmaların başlamasına yol açan mevzudur bayram çikolatası.

Günümüzde seçmekte çok zorladığımız binlerce çeşit ve yüzlerce marka çikolata olsada, bu bayram çikolatalarını evde kendi zevkimize ve isteğimize göre yapmak çokta zor değil aslında..

Bayram dolayısıyla da bu hafta kolayca hazırlayabileceğimiz Türk kahveli bayram çikolatasını sizlerle paylaşmak istedim..


TÜRK KAHVELİ BAYRAM ÇİKOLATASI

Malzemeler

-Ortalama 500 gr bitter çikolata

İç dolgusu için
-250 gr sütlü çikolata
-150 gr krema
-Yaklaşık 1 yemek kaşığı türk kahvesi
-6-7 adet arzu edilen çeşitte lokum 

Hazırlanışı
Bitter çikolamızı benmari usulü eritiyoruz. Parçaladığımız çikolatayı bir çırpma tenceresine alıp kaynamakta olan suyun üzerine yerleştirerek eritiyoruz. Buz dolabındaki buz kalıbımızı alıyor ve bu erimiş çikolatayı heryerinde gezdirip buz kabımızda ince bir katman olacak şekilde sürüyoruz. Daha sonra ayrı bir yerde kremayı kaynatıyor sütlü çikolata ve türk kahvesini içine atıp iç dolgumuzu elde ediyoruz. Biraz soğuduktan sonra sıkma torbamıza alıp buz kalıplarımızın içine dolduruyoruz. Küçük küçük kestiğimiz lokumlarıda buz kalıplarına yerleştirip kalan erimiş bitter çikolatayla üzerini kapatıp donduruyoruz. Bayram çikolatamız donduktan sona hazır.. Afiyet olsun...

Ayrıca yaptığınız kurabiyenin daha kıtır olmasını istiyorsanız kurabiye hamuruna 1 çay kaşığı kadar sirke eklemeniz yeterli olacaktır.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere tüm okuyucularımıza çikolata tadında bayramlar diliyorum..