alexa verify

‘DİKKAT KEDİ ÇIKABİLİR!’

‘DİKKAT KEDİ ÇIKABİLİR!’
Giriş Tarihi: 02.08.2019 13:39 0

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Kastamonu İl Başkanı Sema Serdaroğlu sahipsiz hayvanlara çarpan araçları uyarmak için ‘DİKKAT KEDİ ÇIKABİLİR’ tabelası asarak vatandaşları sokak hayvanlarına karşı daha dikkatli olmaya çağırdı.

Haber: - Kastamonu’da belli sokak aralarına asılan ‘Dikkat Kedi Çıkabilir!’ levhası vatandaşlarda büyük merak uyandırdı. Sokak hayvanlarının otomobil çarpması sonrasında telef olmasını önleme amacıyla asılan tabela sayesinde vatandaşlarda farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.
 
‘Dikkat Kedi Çıkabilir!’ levhasını şehrin belli sokaklarına asan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Kastamonu İl Başkanı Sema Serdaroğlu, halkın sokak hayvanları konusunda bilinçsiz olduğunu, tabelayı insanlara bilinç kazandırma amacıyla astığını kaydetti.
 
‘HALKIMIZ ÇOK BİLİNÇSİZ’
 
Tabelayı asmalarındaki nedenin sokak hayvanlarına karşı farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Sema Serdaroğlu: 
“Otomobil çarpması yüzünden birçok kedimiz maalesef öldü. Levhayı yaptırdım ama hiçbir şeye faydası olmuyor. Sokak hayvanlarını burada dikkatsizce gelişte gidişte eziyorlar. Çünkü insanlar kafalarını kaldırıp bakmıyorlar. Bu tabeladan yapan başkaları oldu. Zonguldak’ta yapan kişi bunun işe yaradığını dile getiriyor. Yani bizim Kastamonu’muzda pek yaramaz. Bizim halkımız çok bilinçsiz. Ben bilinçlendirmek için apartmanımızın girişine de afiş astım, gördünüz mü? Orman su işlerinden aldığım yasal afişleri astım. Fakat mama kaplarını atıyorlar, su kaplarını atıyorlar, her şeyi atıyorlar. Ben kendi cebimden, her ay maaşımı vererek mama alıyorum. Sokak sokak geziyorum. Aslında Kastamonu sokaklarında çok fazla mama kapları gördüm. Doğruyu söylemek gerekirse böyle bir tabeladan asılmasına şaşırdım. Ben koyuyorum. Her gün indiriyorum. Sabah, akşam sokaklarda besleme yaparım. Her yeri dolaşırım. Yaralılar evime alırım. Hasta ise belediyeye ait bakım evinde tedavi ettiririm. Yetişemediğimde özele götürürüm” dedi. 
 
“KASTAMONU İNSANINI SOKAK HAYVANLARA KARŞI DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM”
 
Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Kastamonu İl Başkanlığı görevini yaptığını anımsatan Serdaroğlu:
“Dikkat kedi çıkabilir tabelasından bir tane yaptırdım. Orman su işlerinden de tabela, büyük afişler istedim. İnsanlar, mahalledekiler bilinçlensinler diye ama bir senedir ses çıkmadı.  Bu konuda bakanlığı arayacağım. Kastamonu insanını sokak hayvanlara karşı duyarlı olmaya çağırıyorum. Rica ediyorum kapıların önüne bir tas su, bir tas mama koysunlar. Hayvanları tekmeliyorlar, onlara tecavüz ediyorlar, kesiyorlar. Kastamonu’da yabancı uyruklu gençlerin kedinin ağzında sigara söndürdüğünü duydum. Şimdi onun peşindeyim. Camii hocasını Kastamonu Müftülüğüne şikayet ettim. Astığım afiş yırtılmış. Cami görevlisi öğrencilere kedi beslemek yasak demiş. Olmaz, bir camii hocası bunu yapamaz. Böyle bir yetkiye sahip değil. Ben sokak sokak bireysel olarak geziyorsam bir camii hocasının da, okuduğumuz Peygamber Efendimizin seccadesini kenara çekip de namaza devam ettiğini, kedi rahatsız olmasın diye, bunları bile bile yapıyorsa inanın Kastamonu halkı çok geride kalmış. Ben Kastamonu’nun yerlisiyim. Bunu bir Kastamonulu olarak söylüyorum” diye konuştu.
 SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90