TIC 600*160
  • Dünya

İtalya'da toplumsal huzursuzluk tehdidi

Koronavirüs salgınında, ölüm bilançosunun en ağır olduğu ülke, İtalya. Hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini geçti.
İtalya'da toplumsal huzursuzluk tehdidi
DW Türkçe -
Bir yanda Sivil Savunma'ya sunulan bir rapor var. Vakalardaki düşüş eğilimi böyle sürerse virüsün Mayıs ortasına kadar sıfırlanabileceği öngörülüyor. Ama ne var ki devam eden karantina tedbirleri ve sokağa çıkma yasağı, yeni bir tehdidi de gündeme getiriyor.

İtalya sokakları 3 haftadır bomboş, polis devriye geziyor sadece zorunlu hallerde evden çıkılabiliyor. Ülkenin kilit altına alınması ekonomiyi durma noktasına getirdi. Zorunlu olmayan tüm işletmeler kapatıldı, birçok kişi işini kapattı ya da maaşlarında kesinti oldu. Bazıları temel ihtiyaçlarını bile karşılamıyor, yetkililer ve vatandaşlar ihtiyacı olanlara gıda yardımı yapıyor ancak bu inisiyatifler açığı kapamaya yetmiyor ve sosyal huzursuzluk büyüyor.

Napoli Belediye Başkanı Luigi de Magistri bu konuyla ilgili, 'Yakında ekonomide bir derece normale dönmemiz gerekecek, aksi takdirde sadece binlerce insan koronavirüsten ölmekle kalmayacak, milyonlarca kişi de işsiz kalacak. Organize suçlar devreye girecek, bu örgitaütlerde para var ve hükumetlerden daha hızlı harcayabilir.' dedi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın