alexa verify

Dev projede imzalar atıldı

Dev projede imzalar atıldı
Giriş Tarihi: 14.09.2017 13:11 Güncelleme Tarihi: 14.09.2017 13:47 180 Okunma 0

1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılaması planlanan Türkiye’nin ilk Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatının sözleşmesi imzalandı.

Haber: İhlas Haber Ajansı - Evsel atıkların yakılmasıyla enerji elde ederek hem doğaya hem çevreye büyük katkılar sağlaması hedeflenen Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşmesi İBB Başkanlık Binası’nda gerçekleştirilen törenle imzalandı.

Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, Hitachi Zosen İnova Yönetim Kurulu Başkanı Franz Josef Mengede katıldı. Avrupa Yakasının günlük çöpünün yüzde 25 oranında azaltması planlanan projeyi İBB adına Törende Genel Sekreter Yardımcısı Kalkancı imzaladı. 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılaması planlanan projenin imza töreninde konuşan Başkan Topbaş, çevreci çalışmalara dikkat çekti. Tesis sayesinde yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımının engellenmesi hedefleniyor.

“BÜTÇEMİZİN YÜZDE 21 KÜSURUNU ÇEVREYE AYIRMIŞ DURUMDAYIZ”

Enerji açığının giderilmesi noktasında önemli bir projenin hayata geçirildiğini dile getiren ve geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntılardan bahseden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “ Bir ekolojik kıyametten de bahsediliyor. Doğal kaynaklar doğru kullanılmazsa gelecek nesillerin bu gezegende yaşam koşulları oldukça daralacak ve zorlaşacak. Hızla tükenen doğal kaynaklar var bunu hep beraberce görmekteyiz. Geçmişte çöp yığınlarından geçilmiyordu İstanbul . Üçüncü dünya ülkelerinden görmeyeceğimiz bir vahşet vardı. Hatta çöp yığınlarının mikrop saçmaması için de tozu atılmak suretiyle adeta önlem alınıyordu. İstanbul’un yaşayan 17 milyonluk takribi nüfusunun su problemi yaşamadığını biliyoruz bunu başardık. En fazla yatırım alanımız ikinci olarak çevre ile ilgili yatırım bütçemizin yüzde 21 küsurunu çevreye ayırmış durumdayız” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL’DA GÜNDE 17 BİN 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projeleri bankalara borcu olmadan gerçekleştirdiğini ifade eden başkan Topbaş, “Bugün burada modern yakma töreninin imza töreninde birlikteyiz. İstanbul’da günde 17 bin 500 ton çöp toplanıyor. Bunları bertaraf etmek ayrı bir olay. Geçmişte hatırlanır İstanbul’da vahşi depolama diye bir alan oluşturulmuştu. Kelime kendisi zaten vahşi, bir bardak çöp suyunun 40 ton suyu kirletebildiğini çevreye geri dönüşü olmayan nasıl sonuçlar vereceğini tahmin ediniz. 17 bin 500 ton gün çöpünüzün gelecekte ciddi alanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bir tesis kurmak zorundasınız hiç bir şekilde çevreye hiç kirlilik vermeyecek, böylelikle bertaraf edeceksiniz. Bunu yaparken bir miktar da enerji elde edeceksiniz” diye konuştu.

“AVRUPA YAKASININ GÜNLÜK ÇÖPÜNÜN YÜZDE 25’İNİ BURADA BERTARAF ETMİŞ OLACAĞIZ”

Projenin çok başarılı bir örnek olduğunu ve çevreye önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Başkan Topbaş, “2 yıldan beri yoğun bir çalışmayla hazırladığımız 3 bin ton gün kapasiteli yakma tesisimiz 1.5 milyon insanın evsel atıklarını bertaraf edecek. Böylece bizim Avrupa Yakasının günlük çöpünün yüzde 25’ini burada bertaraf etmiş olacağız. Üstünde güneş panelleriyle yakıtından da enerji elde etmek suretiyle çevrenin elektriğini elde edecek bir çalışma. Müthiş bir çevre projesi, 1 milyon metreküp karbondioksidi yılda yok ediyorsunuz. Dev bir proje, basit küçük bir iş değil. 2020 yılında devreye alınmasını planladığımız bir çalışma. Bir modelleme olarak da son uygulama burada yapılıyor. İşletmeyi Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız. Bu projenin yatırım bedeli, 2 milyar 638 milyon TL. Türkiye’de tek dünyada sayılı sıradan bir iş değil”dedi.

"BEŞ DOSYANIN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ ÜZERİNE İADESİNİ YAPTIM"

Başkan Kadir Topbaş, ’’İstanbul bir ülke özelliği gösteren mega kent. Nüfusuyla yönetim biçimiyle farklı bir model. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İstanbullular bana üçüncü dönem yetki verdiler. Bu demek oluyor ki hizmetlerimizin başarılarını görüyorlar. Biz yaptığımız her şeyi hassasiyetle takip ederek yerine getirmeye çalışıyoruz. Teknik adam olmam suretiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. Bir veto diye değerlendirmek doğru değil, belki tekrar görüşülmek üzere iade etmek demek daha doğrudur. Beş dosyanın tekrar gözden geçirilmesi üzerine iadesini yaptım. Daha önce Yedi Kule Bostanlarını da aynı şekilde göndermiştim. Hatta geçmişte yine bilinir, Turizm Bakanlığımız dönemin Bayındırlık Bakanlığına üç tane dava açmıştı. Uygun görmediklerimizi düzeltmek adına zorunlu attığımız adımlardı bunlar. Burada bizim beş tane iade ettiğimiz dosyaların, tahmin ediyorum ki iki, üç tanesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin de itirazı olan dosyalardı. Teknik bazı eksiklikler ve teknik olarak yanlışlar var. Bir teknik adam ve mimar olarak bunları gözlemlediğimde, bunların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini gördüm. Bunlar gözden kaçabilir ve düzeltilebilir. Bu düzenlemeler olmazsa yarın mecliste sorgulanır bu aldığım karardan dolayı. Bunu gördüm ve imzayı ona göre attım ve geri iade ettim, tekrar görüşülecek. Sanıyorum ki bir veya iki tanesi tekrar düzeltilerek meclise geliyor, bunun bilgisi geldi bana’’ ifadelerini kullandı.

"CHP, TÜM SİYASİ ÇALIŞMA PRENSİBİNİ DEMAGOJİ ÜZERİNE KURMUŞ"

Cumhuriyet Halk Partisi’nin stratejisini eleştiren Topbaş, "Tabi şuna üzülüyorum Cumhuriyet Halk Partisi bizim Cumhuriyetimizin kuruluşunun partisi olduğunun üzerinde duran ve bu hassasiyeti sürekli gösteren bir parti ama maalesef bir demagojik siyaseti elden bırakmıyor. Bundan bir sonuç alamadığı halde devamlı maalesef tüm siyasi çalışma prensibini demagoji üzerine kurmuş. Hep bir olumsuzluk üzerine, nasıl dumanlı bir hava çıkartabilirim, insanların yüreklerine nasıl bir endişe sokabilirim, insanları nasıl kaygılandırabilirim ki insanlar mevcut yönetimden vazgeçsin’’ dedi.

"BİR BAŞKASINI KARALAYARAK BAŞARIYA ERİŞEMEZLER"

İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Bir yerlere gelmek istiyorlarsa insanlara kendilerini sevdirmeleri lazım ve bağları doğru kurmaları gerek. Bir başkasını karalayarak başarıya erişemezler. Kendi başarılarını ortaya koymaları lazım. Hatta Türkiye’nin gelişmesinde özelikle siyasi partilerin önemli sorumlulukları var. Doğru görülen işlerde gerçekten bu ülkeye hizmet edilen alanlar olduğunda takdir etmeleri gerekir. Başarıyı onaylamaları gerekir, yanlışları da hatırlattıklarında mutlaka biz değerlendiririz. 25 yıldır İstanbul’da bulunuyorlar ne yaptılar ki dendiği takdir de cevap dahi verilmez. Zaten yurttaşlarımız da dikkate almadıkları için muhalefetin ana bölümünde seyredip duruyorlar" ifadelerini kullandı.

"SİYASİ PARTİMİZLE ARAMIZDA HİÇBİR POLEMİK YOK, OLAMAZ"

Ülkenin kalkınması için siyasi hayatı boyunca çalıştığını ifade eden Başkan Topbaş, "Bizim yaptıklarımız doğru. Siyasi partimizle aramızda hiçbir polemik yok, olamaz. Bu partinin kurucuları arasında sayılırım. İlk Beyoğlu Belediye Başkanlığı dönemimde bu adımlar atıldı. O dönemlerden beri bunun içindeyim. Yıllardan beri siyasi hayatım var. Hep bu ülkenin geleceği için çalıştık. Ülkemizin hak ettiği yere taşınması konusunda kendimizi ortaya koyduk. Kendi iş hayatımızda göstermediğimiz gayreti sorumluluk alanlarımızda göstermeye çalıştık. Zaten bu takdir edildi ki, halen hizmet üreten bir partiyiz. Hep söylemişimdir koşan adam geriye bakarsa düşer, biz geriye bakmadan yolumuza devam ediyoruz. Dünyanın bu gelişim şartları ile Türkiye’nin kıskaca alındığı bu süreçte gelişmiş bir Türkiye’ yi önemli bir kendi olan İstanbul’u başarıya ulaştırmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90