alexa verify

Büyüleyici güzellik Valla Kanyonu

Büyüleyici güzellik Valla Kanyonu
Giriş Tarihi: 11.08.2017 10:07 359 Okunma 0

Tüm ülkelerin doğal güzellikleri cazibe merkezi haline ülkemizde Kastamonu iline ait olan Valla Kanyonu pek bilinmemektedir.

Haber: Fatih Mehmet Kayalı - Bir çok doğal güzelliklere sahip olan ülkemizde Valla Kanyonu görenleri etkiliyor.

Kastamonuda bulunan Valla kanyonu dünyanın sayılı kanyonlarından biridir. Türkiyenin en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Valla Kanyonu 800 metre derinliğiyle dünyanın en derin ikinci kanyonu olma özelliğine sahip. Kanyon içerisinde iki ayrı parkur mevcut.  Biri fotoğraf ve doğa tutkunlarına, diğeri ise maceracı ruhlar için rafting severlere ayrılmış. 

Kastamonu’dan yaklaşık 100 km uzaklıktaki Muratbaşı Köyü’ne kadar araçla gidilebilir. Fakat kanyona kadar olan son 1 -1.5 km’lik yolun yürüyerek geçilmesi gerekiyor. Kanyonda konaklama yapılamıyor. Ancak en yakın ilçe olan Pınarbaşı’nda otel bulmak mümkün.

Valla kanyonu her yıl birçok turisti ağırlamakta. Fakat kanyonun oldukça uzun, parkurunun zorlu ve duvarlarının yüksek olması kanyon aktivitelerini oldukça tehlikeli hale getirebiliyor. Bu nedenle uzman olmayanların, beraberinde bölgeyi iyi tanıyan bir rehber olmaksızın kanyona girmesinin son derece tehlikeli olabileceğini belirtmek gerekiyor.

1994 yılında, İTÜ’den 4 öğrencinin kanyonda kaybolmasından 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmalarıyla o dönem ülke gündemine yoğun bir şekilde taşınan Valla kanyonunda kanyon aktiviteleri için önceden izin almak gerekiyor.

Küre dağları bünyesinde daha nice güzelliği de barındırmakta. Bunlardan biri de Ilıca Şelalesi. Adeta bir gelin gibi Küre ormanları içerisinde salınan Ilıca şelalesi, bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Özgürlüğünüzü alın ve ürkütücü olduğu kadar büyüleyici bir güzelliğe de sahip olan yemyeşil Küre Dağları'nın koynundaki Valla Kanyonuna mutlaka yelken açın.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90