alexa verify

Hepatit C tedavisinde başarı oranı arttı

Hepatit C tedavisinde başarı oranı arttı
Giriş Tarihi: 13.09.2017 14:04 319 Okunma 0

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özgür Ecemiş, “Son yıllarda geliştirilen yeni tedaviler ile hepatit C hastalığının oranı oldukça azaldı ve tedavisinde başarı oranı yüzde 99’a kadar çıktı” dedi.

Haber: İhlas Haber Ajansı - VM Medical Park Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Özgür Ecemiş, hepatit C hastalığına dair genel bilgileri, hastalığın türlerini, hastalıktan korunma ve tedavi yöntemlerini anlattı.

“Kronik karaciğer hastalığına sebep oluyor“

Hepatit C hastalığında yeni tedavi yöntemleri ile başarı oranının oldukça yükseldiğine işaret eden Ecemiş, “Ülkemizde hepatit C hastalığı yüzde 1 ila 2 oranında görülmektedir. Hepatit C ülkemizde hepatit B hastalığından sonra kronik karaciğer hastalığı yapan en sık sebeptir. Hepatit C’ye bağlı kronik karaciğer hastalığı olan ve daha önce tedavi almamış veya tedaviye yanıtsız tüm hastalar tedaviye istekli iseler ve kontrendikasyon yoksa mutlaka tedavi edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yüzde 99 oranında başarı sağlanıyor

Hepatit C hastalığında tedavi süreci ve başarısından bahseden Ecemiş, “Hepatit C tedavisinde son yıllara kadar kullanılan tedavilerin başarısı yüzde 50 ile 60 civarında olup, tedavide yan etki fazla ve ilaç kullanımı süresi de 1 yıl kadardı. Son yıllarda geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile artık yan etki oranı oldukça azalırken tedavi başarısı yüzde 99’a kadar çıktı. Üstelik tedavi süresi ise üç aya kadar da inmiş durumda. Ayrıca bunların yanında hepatit C hastaları mutlaka kontrole gitmeli, yakın akrabalarında hepatit taraması yapılmalıdır” diye konuştu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90