alexa verify

Unutkanlığa doğal çözüm

Unutkanlığa doğal çözüm
Giriş Tarihi: 14.07.2017 18:50 153 Okunma 0

Unutkanlık günümüzde genç ya da yaşlı herkesin karşılaştığı bir rahatsızlık!

Haber: Sultan Gedik - Koyduğumuz şeylerin yerini bulamama, ne söyleyeceğini unutma ve daha niceleri.

Her seferinde yoğun çalışma, stres, yaşam mücadelesi ve daha birçok bahane bulduğumuz unutkanlık doğal gıdalar tüketilerek geciktirilebilir ve düzeltilebilir.

Her açıdan beslenmenin de etkisini taşıyan beyin; bazı alışkanlıklar ile gerilerken sağlıklı beslenmeyle ve yaşam biçimiyle harikalar yaratabilir. Beyin fonksiyonları aynı ‘’İşleyen demir pas tutmaz’’ atasözünde olduğu gibi çalıştırıldıkça ilerler. Bunun yanı sıra alınan gıdalarla da desteklendiğinde unutkanlık gibi daha birçok beyin hastalığını önleyebilir.

Beyne iyi gelen en önemli gıdalardan balık; düzenli tüketilerek omega yağ asitler içeriğiyle beyni geliştiriyor. Ceviz, badem ve fındık da aynı şekilde omega zengini gıdalar. Günde bir avuç karışık bu kuruyemişler beynin fonksiyonelliğini artırıyor.

Folik asit zengini olan limon, fasulye, şalgam, portakal gibi gıdalar beyne oldukça faydalı. Özellikle Demans ve Alzheimer hastalıklarını da önleyici etkiye sahip.

Yağsız süt, yoğurt ve muz yeterli oranda tüketilmesi ile beyin işlevini artırıcı etki yaratıyor. B vitamini zengini bu gıdalar eksikliğinde hafıza zayıflığı, dikkat eksikliği, unutkanlık, sinirlilik, ayak ve ellerde karıncalanma gibi daha birçok olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca yumurta günlük düzenli olarak tüketilmesi ile unutkanlığa iyi geliyor. Beyin işlevini artırıcı özelliğe sahip aminoasitler içeren yumurta nörolojik ve zihinsel bozuklukları da önlüyor.Dopamin salgılamaya etken olan üzüm; beyin işlevini artırıcı bir gıda. Konsantrasyonu artıran ve hafızayı güçlendiren etkiye sahip. Özellikle kuru siyah üzüm düzenli tüketilmeli.

Beynin sağlıklı olmasına destek olan ve onu koruyan antioksidan; yaban mersinin de bolca bulunuyor. Ayrıca çilek, domates, havuç da bu içeriğe sahip gıdalardan birkaçı!

Unutkanlığı geçirmek ve bir anda süper bir beyne sahip olmak bu gıdaları tüketerek mümkün değil tabi ancak yaşam biçimini ve beslenme şeklini değiştirerek kalıcı hasarlar yaratacak beyin hastalıklarından korunmak mümkün. Tabi zararlı olan alışkanlıkları ve besinleri de bırakmak koşuluyla.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90