Taha Nusret Bozkurt

Taha Nusret Bozkurt

Toplam 30 yazı listeleniyor
 • Siyasete nezaket ve hoşgörü gerek!

  Ülke olarak yediden yetmişe siyasetle iç içeyiz. Çeşitli platformlarda görüş bildiriyor, arkadaş sohbetlerimizde siyasete dokunmadan bir sohbet edemiyoruz. Peki ama bunu yaparken nezaket ve hoşgörüyü düşünüyor muyuz?

 • Hep daha çok!

  İnsan fıtratı gereği midir bilmem; her şeyin fazlasını ister. 'Her şeyin fazlası zarar' sözünden yola çıkarsak, bu 'hep daha çok' aşkı bize zarar verebilir mi? Bizi mutsuz eder mi mesela?

 • George Floyd ve Amerikan Irkçılığı

  Dünya, bir Amerikan polisi tarafından acımasızca ve kasıtlı olarak öldürülen George Floyd’u konuşuyor. Amerika Cehennem yeri gibi yanıyor. Peki bu olayın aslı, astarı ne?

 • Unutulan Miras: Köylerimiz

  Türkiye’de 1950’li yıllarda başlayan köyden kente göç, bir dizi sorunu da beraberinde getirdi. Çarpık kentleşme, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin azalması gibi sorunlar bunların bazıları. Peki bu iç göç neleri doğurdu?

 • Sormamak, sorgulamamak..

  Günümüzde gittikçe sorma, sorgulama özelliğimizi kaybediyoruz. Adeta robotlaşmış gibi önümüze ne çıkarsa onu sorgusuz sualsiz alıp kullanıyoruz. Peki, biz sormayacak, sorgulamayacaksak bizi diğer canlılardan üstün kılan ne olacak? Diğer canlılarla aramızdaki tek fark olan aklımız, mantığımız ne işe yarayacak?

 • Buruk bir Bayram geliyor

  Türkiye olarak hiç de alışık olmadığımız bir şekilde misafir ağırlamadan, geniş ve kalabalık iftar sofraları hazırlamadan mübarek Ramazan-ı Şerif’i bir hastalık gölgesinde ağırladık, şimdi de uğurluyoruz. Şimdi sırada hiç alışkın olmadığımız bir bayram var.

 • 19 Mayıs'ı anlamak ve Türk genci olmak..

  "Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur."  Mustafa Kemal ATATÜRK

 • Sosyal Medya bizden neleri aldı?

  Gelişen teknolojilerle hayatımıza giren sosyal medya, bize birçok kolaylık sağlasa da, sağladığı her kolaylığın karşılığı olarak da bizden bir şeyler alıp götürüyor.

 • Birey olmamıza izin verin..!

  Türkiye’de pek çok aile 'Aman, çocuğum hata yapmasın' diyerek ister küçük çocuk olsun ister 28 yaşında bir yetişkin, evlenene kadar her yapacağı işi aile planlamaya çalışıyor. Peki ailelerimiz bize gerçekten iyilik mi yapıyor?

 • Değişime kendimizden başlasak..?

  Hemen hemen katılığım her online toplantı ve seminerde konuşmacılara 'Koronavirüs'ten sonra hayatımızda ne değişecek? Home Office çalışma yaygınlaşacak mı?' diye sorular soruluyor. Ama bana göre büyük değişimler için ilk önce kendimizi değiştirmemiz gerekiyor.